Her Gün Aynı Gün
Ücretsiz Teslimat

Mor Antoryum Demeti

169 ,99 TL
KDV Dahildir
Her Gün Aynı Gün
Ücretsiz Teslimat

Kırmızı Ateş Antoryum Çiçeği

154.90 TL
123 ,90 TL
KDV Dahildir

Antoryumlar

Vazo kullanımına en yatkın olan çiçeklerden antoryumlar, aynı zamanda bakımı son derece zahmetsiz bitki sınıfına girer. Günümüzde birçok sebepten ötürü bu tarz çiçeklerin kullanıldığını görmek mümkündür. 

İş değişiminde tebrik amaçlı, ev ziyaretçi ve hatta hasta ziyareti gibi tüm durumlarda söz konusu türdeki çiçekler kullanılabilir. Bunun başlıca nedeni ise aslında antoryum çiçeğinin anlamında saklıdır. Bereketi, sevgiyi, zenginliği, misafirperverliği ve mutluluğu ifade eden antoryum, bu nedenle sıklıkla ziyaretler için satın alınır. 

Çiçeğinin kolay bakım imkanı sunması ise bir diğer tercih nedeni olarak anılabilir. Sadece bakım aşamasında değil büyüme ve çiçek açma dönemlerinde de epey zahmetsiz bir süreç doğar. Kış aylarında dahi antoryum bakmak mümkündür.

Antoryum Bakımı Nasıl Olur

Daha önce de bahsi geçtiği üzere antoryum çiçeğinin bakımını yapmak için özel bir zahmete girmek gerekmez. Gün ışığına karşı dayanıklı olan çiçek, elbette her gün belirli miktarda güneş ışığı almaya ihtiyaç duyar. 

Bitkinin büyümesinde rol oynayan güneş ışınları, köklerin ve dalların zamanla daha da güçlenmesini destekler. Böylelikle süre sonucunda çok daha gösterişli bir bitkiye sahip olmak mümkün olur. Işık alan bir ortamda antoryum bakmak daha da kolaydır. Antoryum çiçeğinin bakımı yapılırken şu durumlara dikkat edilmelidir:

 • Güneş ışığını seven antoryum, güneş alan bir noktada bulundurulmalıdır
 • Tropikal bir iklim kökenli olan bitki, haliyle nemi ve sıcağı sever
 • Yeterli miktarda su verildiğine emin olunmalıdır
 • Toprak sürekli ıslak bırakılmamalıdır
 • Olası bir böceklenme gibi durumlar için bir an önce önlemlere başvurulmalıdır
 • Çiçek havasız ortamlarda açmayabilir hatta solabilir
 • Ortamda temiz bir havanın olduğuna dikkat etmek gerekir
 • Çiçek dekoratif amaçlı kullanılıyorsa uygun bir vazo tercih edilmelidir
 • Çakıl taşı gibi etmenler kullanılıyorsa bitki yakından izlenmelidir

Antoryum Tohumu Nasıl Olur

Beraberinde açan ve yeşeren bitki, aynı zamanda tohum bakımı ve üretimi gibi konularda soru işareti oluşturur. İlk olarak 1800’li yıllarda, Kolombiya’da keşfedilen antoryum, zamanla yapay olarak da üretilmeye başlamıştır. Bu da tohum noktasında belli başlı aşamaların geçilmesini sağlamıştır. Eğer doğrudan yeni bir tohum edinmek düşünülüyorsa daha çok bitkinin kendisine dikkat edilmelidir.

İlk aşamada büyümesi ve açması zor olabilen bu bitki, bundan dolayı tohum olarak pek tercih edilmez. Bunun yerine doğrudan vazo içerisinde satın alınan antoryum, kişiye çok daha pratik bir deneyim sunar. Antoryum çiçeğinin bakımı nasıl yapılır, sorusu kadar güneş ihtiyacı ne kadardır sorusu da önem teşkil eder. 

Yapılan araştırmalarda çiçeğin çok fazla güneş görmeden de büyüyebileceğine rastlanılmıştır. Ancak yine de yüksek miktarda güneş gören antoryumun sağlıklı büyüyeceği bir gerçektir. Bundan dolayı aşırıya kaçmaksızın güneşten bol yararlanmaya dikkat edilmelidir. Antoryumunsuya ihtiyacı genele bakıldığında az görülür. Fakat bu durum kişide yanılma yaratmamalıdır. Özellikle hava sıcaklığı arttıkça su ihtiyacı da artar.

Antoryum Tohumu Nasıl Ekilir?

Genele bakıldığında tohum ekleme işlemi son derece basittir. Zor olan kısım, aslında bitkinin büyüyebileceği ideal ortamı yaratmakta saklıdır. Renkli çiçeği olan antoryum, uygun toprak yapısına da ihtiyaç duyabilir. 

 • Tohum ekleme işleminde öncelikle saksıya belirli miktarda toprak yerleştirilie,
 • Tohumlar serpiştirili,
 • İstenilirse üzerine ince bir taba halinde torfu yerleştirerek ekim işlemini tamamlayabilirsiniz.

Sulama ihtiyacı ise mevsime göre değişkenlik gösterir. Özellikle yaz aylarında toprağın nemli kaldığından emin olun. Tabi aşırıya kaçan sulama sonrasında bitkinin büyümede zorluk yaşayabileceği ve hatta toprağın farklı böceklere ev sahipliği yapabileceği unutulmamalıdır. Büyüme sonrası saksı çeşidi olarak pembe beyaz ve kırmızı renk çeşitleri arasından bir ürün seçilebilir. 

Ortama göre değişkenlik gösteren büyüme süresi, belli bir gün sonra kendisini gösterecektir. Çiçeği yakından takip etmek, suya ihtiyacı olan köklerin sulama işlemini sağlıklı bir biçimde yapmayı destekler. Çiçeğin saksı içerisinde konumlandırılması, antoryum çiçeği olarak daha farklı bir görünümün oluşturulmasına etki eder. Tüm aşamalarında bitkinin yaşam alanına dikkat edilmesi ve sıcaklığın belirli oranlarda tutulması unutulmamalıdır.

Kırmızı Antoryum Özellikleri Nelerdir

Anlam açısından farklılaşabilen kırmızı antoryum, günümüzde en sık başvurulan çiçek türleri içerisinde yer alır. Buna neden faktörler arasında ise bitkinin sahip olduğu çarpıcı ve sıcak kırmızı tonları yer alır. 

Yeni bir ziyaret esnasında kırmızı antoryum hediye etmek, duygusal bir durum yaratmaya yardımcı olabilir. Aynı şekilde renkli bir çiçek, her daim daha yoğun duyguların yaşanmasına kaynaklık eder. Karşıdaki kişiye verilen değeri resmeden kırmızı rengi, aynı zamanda duygu yoğunluğunu net bir şekilde örneklendirir. 

Kış aylarında dinlenmeye çekilen bitki, çiçek açmış bir halde de alınabilir. Yetiştirilebilen antoryum, bu sebeple her mevsim hediye verilebilen bir çiçek halini alır. Çiçeğin ışık alan bir ortamda barınması, sahip olduğu canlılığı korumasına yardım eder. Böylelikle kırmızı rengini uzun bir süre boyunca koruyan antoryum, ortamdaki havanın çok daha güzel hale gelmesine etki eder. Dekoratif amaçlı tercih edilen çiçek neticesinde dekoratif hava değişikliğe uğrar.

Kırmızı Antoryum Çiçeği Nasıl Bakılır?

Genele bakıldığında antoryum çiçeklerinin bakımı için renk ayrımına gitmek yanlış olur. Hali hazırda tropikal kökenli olan bitki, buna uygun bakım şartlarını gerektirir. Sıcak, nemli ve güneş alan bölgeleri seven çiçek, uygun miktarda suyun da verilmesiyle mükemmel bir şekilde çiçek açar. Tabi güneş seven yapının yanlış anlaşılmaması önem teşkil eder. 

Gereğinden fazla güneşe maruz kalan çoğu bitkinin sararabileceği ve hatta ölebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Toprağın nemli bırakılması, köklerin ve gövdenin sağlığı için yararlıdır. Her saat güneş alan bir bitkinin toprağını nemli bırakmak ise zordur. Yaz aylarında antoryum çiçeği bakımı, fazla güneşe maruz kalmama faktörüne dikkat etmeye gerektirir. Bitkinin hızlı bir şekilde büyüyebileceği minimum sıcaklık seviyesi 20 derecedir. 20 derecenin altına düşmeksizin bir ortam yaratılmalıdır. Böylelikle çiçeğin çok daha sağlıklı büyümesi desteklenir. Maksimum sıcaklık olarak ise 28 derece ideal olarak görülür.

Antoryum Çiçeği Fiyatı Ne Kadardır

Egzotik bir görünüm isteyenler için mükemmel çözüm sunan antoryum, renkli yapısı ve geniş büyüklük oranı ile popüler çiçekler arasında yer alır. Buna etki eden faktörler içerisinde yer alan fiyat ise ekonomik seviyededir. Yaşam alanına uyum sağlama konusunda mükemmel bir bitki olan antoryum, özellikle vazo ve çakıl taşının devreye girmesiyle fiyat açısından yüksek bir rakama ulaşabilir. Zira süs olarak kullanılabilen bitki, buna uygun bir süslemeye ihtiyaç duyar. Göz kamaştırıcı bir vazo ve renkli çakış taşları ile dekoratif bitki satın alınabilir. Salon ve oturma odası gibi noktalarda kullanılabilen çiçek, böylelikle ortamın dekoratif açısını değişikliğe uğratır. Renk uyumuna dikkat ederek tercih edilen antoryum ile eşsiz bir uyum yakalanır. Antoryum nasıl bakılır sorusunun cevabını içeren en önemli madde ise aslında bitkinin çiçek açma ömründe saklıdır. 8 hafta boyunca canlı kalabilen çiçek bölümü, ne denli dayanıklı bir bitkinin var olduğunu gözler önüne serer. Eğer yapraklarında sararma görülen bir bitki söz konusu ise uygun bir bakım aşaması ile çiçek kurtulabilir. Bunun için sararan kısımların ortadan kaldırılması ve gerekirse toprak yapısının benimsenmesi gerekebilir. Sayfamızdan hızlı ve kolay teslimat avantajları ile sevdiklerinize bu güzel çiçeği hediye edebilirsiniz.