8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Uzun yıllardır Dünyada 8 mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. Ama bir çoğumuz bu günün neden özel olarak 8 mart ta kutlandığını bilmez, kadınlarımızı anneler günüde dahil belki de yılda sadece iki gün hatırlarız, peki 8 martta ne mi oldu?

Yakın tarihimizde bu gün çok ağar bir trajedi yaşanmıştı; Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrinde 8 mart 1857 tarihinde 40 bin tekstil işçisi daha güzel ve iyi çalışma koşulları istedikleri gerekçesi ile dokuma bölümünde greve başladı.

New York polisinin işçilere saldırması ve zorla fabrikaya kilitlemesi sonucu yangın çıktı, çıkan yangında çalışan kadınların fabrikada kurulan barikattan kaçamaması sonucu büyük bölümü kadın olmak üzere tam 129 işçi yanarak yada dumandan boğularak can verdi. Yapılan cenaze törenine 10 binin üzerinde kişi katıldı. Uzun yıllar bu olay farklı etkinliklerle farklı tarihlerde anıldı özel törenler düzenlendi.
Amerika Birleşik Devletlerinde özel olarak 1960 ların sonunda net bir tarihte bütün kiliselerde yas tutuldu ve bütün Dünyada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak anılmaya başlandı.

8 Mart ülkemiz ve tüm Dünyada çeşitli etkinlik ve anma törenleri ile kutlanmakta ve kutlanmaya devam etmektedir. Bu törenler sırasında özellikle kırmızı ve beyaz karanfil çiçekleri simge haline dönüşmüş ve kutlama günlerinde 8 Mart Dünya kadınlar günü çiçekleri olarak kadınlarımıza sunulmaktadır.