Açelya Çiçeği ve Açelya Bakımı

Açelya Bakımı Açelya çiçeği fundagiller familyasına ait bir bitki olan açelyanın ana vatanı Kuzey Amerika ve Asya'nın tepelik bölgeleridir.Ormanlar, bataklık bölgeler ve akarsular gibi alanlarda ve gölgelik yerlerde yetişen açelya bitkisi kış aylarına ait bir çiçektir.
Açelya çiçeği Japonlar tarafından uzun yıllardır yetiştirilmekte olan ve yetiştirilmesi ve bakımı zor olan bir bitki. Japonlar bunu uzun yıllardır yetiştirmekte ve ancak yöntemlerini gizli tutmaktadırlar. Açelya bitkisi 1680 li yıllarda Çin'den Hollanda'ya götürülerek burada kendilerine ait bir çok çiçek türü geliştirmişlerdir. Geliştirilen bu yeni çiçek türlerinden biri Belçika'ya ait ulusal bir çiçek olarak kullanılmaktadır.  

Açelya Bakımı ve Yetiştirilmesi

Açelya çiçeği yaz ortasından sonbahar mevsiminin ortasına kadar tomurcuk oluşturur. Yılda bir defa olarak da bulunduğu yerin ortamına göre çiçek açar.Yaz mevsimi süresince budaklanması gereken açelya, doğrudan güneş ışığından korunması gereken bir çiçektir. Hava akımlarından etkilenen bir çiçek olduğu için çok fazla sıcak ya da çok fazla soğuk havada bırakmak çiçeğin yapraklarına zarar verecektir. Açelya çiçeği en iyi serin ortamda yetişir. Kışın 15 derece bir sıcaklık yeterli olacaktır.

Kış aylarında aydınlıkta ancak direk güneş ışığından koruyarak, yazın ise kesinlikle gölgede tutulmalıdır. Ev ortamını fazla sevmeyen açelya bitkileri kış aylarında evin sıcaklığını sevmezler. Açık havada, bahçede ya da balkonda tutulmalıdır. Açelya çiçeğinin sulanması çok önemlidir çünkü toprağının sürekli nemli olması gerekmektedir. Sulama yapılırken her seferinde aynı miktarda su verilmesi ve kış mevsiminde oda sıcaklığındaki su ile sulama yapılması önemlidir. Toprağı nemli ya da ıslaksa sulanmasına gerek yoktur.

Toprağın kuru kalmamasına özen göstermeliyiz. Açalyanın ekiminin yapıldığı saksı fazla derin olmayan ancak geniş yapıda olmalıdır. Bunun nedeni çiçeğin köklerinin derine inmemesi ancak sağa ya da sola doğru yayılıyor olmasından kaynaklıdır.

Açelya bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da toprağın ph seviyesinin yükselip yükselmediği. Bunu anlamak için bitkini sonbahar ayları dışında yaprak döküp dökmediğine bakılmalıdır. Çünkü açelya sonbahar mevsiminde yapraklarını dökebilir. Ama bunun dışındaki durumda ya topraktaki ph seviyesi yükselmiştir ya da demir eksikliği vardır. Bunun çözüm yolu da kireçsiz su kullanmaktır. Dinlendirilmiş musluk suyu kullanırsanız kireç dibe çökecektir. Bu sayede kireçsiz su elde etmiş olacaksınız. Yağmur suyu da kullanabilirsiniz. Bu daha verimli olacaktır.