Anneler Günü

Anneler Günü; hayattaki en değerli varlıklarımız annelerimizi anmak, hatırlamak ve annelerimizi sevgimizle taçlandırmak için Dünya üzerinde farklı ülkelerde kutlanan bir gündür.
Anneler Günü Dünya üzerinde farklı ülkelerde farklı zamanlarda kutlanabilmektedir. Ortaya çıkış tarihi 1908 yılı olarak bilinmektedir. ABD’de yaşayan Anna Jarwis adlı kişinin annesini kaybetmesinin ardından başlattığı bir anma günü olarak ortaya çıkmıştır. 1914 yılında ise kongre onayı ile ABD’de yayılmıştır.

ABD’de ortaya çıkan bu anma günü zaman içerisinde diğer ülkelerde de kutlanmaya başlamış ve farklı günlerde kutlanan özel bir güne dönüşmüştür.

Anneler Günü’nün ülkemizde kutlanmaya başlaması ise 1955 yılından itibaren olmuştur. Bu tarihten itibaren her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanan bu özel günde anneler ve anne adayları, eşleri ve çocukları tarafından çeşitli hediyeler ve çiçekler ile onurlandırılır. Sevgi ve saygı ile bu özel günde anılırlar. Tabi ki kıymetli varlıklarımız annelerimizi onurlandırmak için bu özel günü beklemeden, her içimizden geldiğinde onlara sevgi sözcüklerimiz ve bir demet taze çiçek ile en derin duygularımızı anlatabiliriz.