Cam Güzeli (Yeni Gine) Çiçeği - Herkese Çiçek

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde balkonlu ya da bahçeli evleri ya da yazlıkları olan çiçek severler için önerilerimiz olacak.  Bu yazsı dizimize bakımı çok kolay olan bir çiçek ile başlamak istedik: Cam Güzeli.

 

Cam güzeli yaz aylarının vazgeçilmez ve kolay bakımı olan çiçeklerinden.  Çeşitlilik açısından çok fazla olan ve Afrika kökenli olan bu bitkinin botanik bilimindeki Latince adı Impatiens.

Yeni Gine çiçeği olarak da bilinen bu bitki evlerimizi ve balkonlarımızı süslediğinden ve güneşi de seven bir çiçek olmasından dolayı, halk arasınca camgüzeli olarak bilinir. Renk çeşitliliği açısından oldukça değişiklik gösterebilir. Birçok farklı rengi bulunabilen camgüzeli, yaşam alanlarımızı renklendirerek güzellik katar. İlk bahar ve sonbahar mevsimleri arasındaki zamanlarda çiçek açan cam güzeli, doğru bakım yapıldığında tüm sene çiçekli kalabilir.

Cam Güzeli Bakımı

Cam güzeli bitkisinin sağlıklı büyümesi için tohumların ilkbaharda ekilmesi gereklidir. Güneş ışığını seven bu bitki için aydınlık ortamda olması önemlidir. Güneş ışığını sevse de direk olarak maruz kalması zararlı olacaktır. Işık alan aydınlık ve ferah bir alanda hava akımlarından etkilenmeden sağlıklı olarak yetişecektir. Sabah ya da akşam güneşi bitki için yeterli olacaktır.

Sık sık sulanması gerekli olan bu bitki eğer saksı içindeyse her gün, bahçe de ise çim sulaması şeklinde yapılması yeterli olacaktır. Saksı içerisindeki cam güzeli (yeni gine çiçeği) için düzenli sulamanın önemli olduğunu söylemiştik. Aksi halde yani susuz kaldığında yaprakları çürüyebilir.  Yaprakları için ise çok sıcak ve kuru havalarda püskürtme şeklinde sulama da faydalı olacaktır.

Toprağın sürekli nemli kalması, kireçsiz olması ve toprağa sıvı besin verilmesi yararlı olacaktır.