Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.

Çiçek Bakımı - Bitki Bakımı - Saksı Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımı


Saksı çiçeklerini evin içinde nereye koymalısınız ?
Saksı çiçekleri bakımı için temel iki önemli faktör vardır. Isı ve Işık. Öncelikle saksı çiçeğiniz için gerekli olan ışık ihtiyacını ve evinizin ışık kaynağını öğrenin. Az ışık yaprakları ve çiçekleri soldururken çiçeğinizin gelişimini de durdurmaktadır. Fazla ışık ise saksı çiçeğinizin canlılığını yitirmesine, tüm çiçeklerinin dökülmesine ve yapraklarının yanmasına yol açar. Işık kaynağını belirlerken sıcaklık durumunu da göz ardı etmemelisiniz. Soğuğa karşı dayanıksız olan bazı çiçekler cam kenarlarında ve balkonlarda bakılmamalıdır. Işık ve Isı ihtiyaçlarını çiçeğinizi aldığınız yere danışabilirsiniz.

Çiçek Sulama Zamanı


Sulama ihtiyacı çiçeğin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Küçük saksı çiçekleri suyu daha çabuk emerken büyük ve toprak saksılardaki çiçekler suyu daha yavaş emmektedir. Bunların dışında çiçeğin büyüklüğü de su ihtiyacını belirlemektedir. Eğer bir çiçek sürekli büyüyorsa normalden daha fazla su ihtiyacı var demektir. Kış aylarında özellikler çiçekler genellikle daha yavaş büyüdükleri için daha az suya ihtiyaç duyarlar. Bazı bitkileri nemliyken sulamak gerekirken diğerlerini topraklarının üst kısmı kuruduğunda sulamak gerekir.  Toprağın kuruluğunu parmağınızla test edebilirsiniz. Parmağınızı yaklaşık 2,5 cm toprağın içine daldırın eğer alt tabakadaki toprak kuruysa sulama zamanı gelmiş demektir.  Sukkulent ve kaktüs gibi çiçekler çiçek açmadıkları süre boyunca sulanmamlıdırlar. Unutmayın ki hatalı sulama çiçeğinizin ölmesine neden olur. Az sulama kurumaya ve çiçeğin büyümesinin durmasına neden olurken, fazla sulama ise köklerin havasız kalmasına, çürümeye ve yaprakların sararmasına neden olur.