Çiçek Gönderme Adetleri ve Gelişimi

Dünyanın her yerinde çiçek gönderilmekte ve hediye edilmektedir. Hala tüm ülkelerde adetlerde, törenlerde ve cenazelerde çiçek kullanılmaktadır. Örneğin Tüm kültürlerde Gül, lilyum ve karanfillerin birlikte cenazelerde kullanılması doğuş, hayat ve ölümü simgeler. Doğum günleri, düğünler, Yılbaşı kutlamaları ve yıl dönümlerinde çiçek hediye etmek yine her kültürde vardır. Genellikle her ülkede aynı şekilde kullanılan çiçekler ufak farklılıklar da göstermektedir. Örneğin; Çin’de öğretmenlere çiçek hediye etmek çok popüler bir davranıştır. Ancak saksı çiçeği hediye etmek çok fazla kullanılan bir hediye çeşidi değildir. Rusya’da doğum günü çiçekleri tek olarak hediye edilir. Çiçek aranjmanları ve buketleri fazlaca tercih edilen bir hediye olarak görülmemektedir.

Tarihte uygulanan bazı adetler hala bugün bile devam etmektedir. Örneğin; Antik Roma’da evlenen kadınların çiçek taşıması şeytanları uzak tutmayı ve doğurganlığı sembolize etmekteydi. Yemek bedeni, çiçekler ruhu besler anlayışı çok yaygındı. Bu anlayış İtalya’da hala devam etmektedir. Ingilterede misafirler ev sahiplerine çiçek hediye etmektedirler. Ancak lilyumlar ölümü sembolize ettiği için misafirliklerde kullanılmazlar. Avrupa’da çift sayı olarak çiçek hediye etme anlayışı çok yaygındır. 1 Kasım Fransa’da tüm mezarlıklara kasımpatı çiçeği bırakılır. Azizler Yortusu olarak bilinen bu günde mezarlıklar düzenlenip tekrar çiçeklerle donatılır. Japonya’da çiçek kültürü çok gelişmiştir. Hatta çiçeklerle ilgli özel kutlamalar bile yapılmaktadır.

Anlaşılmaktadır ki tarihten bu yana devam eden çiçek gönderme ve hediye etme anlayışı çok daha uzun yıllar devam edecektir. İnsanlar hala çiçekleri tıpkı antik dönemlerde olduğu gibi çiçeklerle yansıtmayı tercih ediyorlar. Çiçekçilik sektörünün bu alanda gelişmesi ve değişimlere ayak uydurması çok önemlidir. Modern dünyaya ayak uydururken bir yandan da geleneksel olarak devam eden çiçek kültürünü devam ettirilmesi gerekmektedir. Dünya genelinde trendlere bakıldığı zaman anlıyoruz ki modern aranjmanlar nostaljik bir hava katılarak yapılıyor. Böylece çiçek aranjmanları hem modern kültürün ve hem de nostaljinin bir sentezi tercih ediliyor. Çiçekçiliğin gelişimi günümüze gelirken de tıpkı bu şekilde bir yol izleyerek gelmiştir. Dünyanın en yaşlı mesleğinin olma avantajını bu alanda kullanan çiçekçilik hala günümüzde insanları doğa ile bütünleştirmeye devam ediyor.