Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.

Çiçek Gönderme Adetleri ve Gelişimi

Dünyanın her yerinde çiçek gönderilmekte ve hediye edilmektedir. Hala tüm ülkelerde adetlerde, törenlerde ve cenazelerde çiçek kullanılmaktadır. Örneğin Tüm kültürlerde Gül, lilyum ve karanfillerin birlikte cenazelerde kullanılması doğuş, hayat ve ölümü simgeler. Doğum günleri, düğünler, Yılbaşı kutlamaları ve yıl dönümlerinde çiçek hediye etmek yine her kültürde vardır. Genellikle her ülkede aynı şekilde kullanılan çiçekler ufak farklılıklar da göstermektedir. Örneğin; Çin’de öğretmenlere çiçek hediye etmek çok popüler bir davranıştır. Ancak saksı çiçeği hediye etmek çok fazla kullanılan bir hediye çeşidi değildir. Rusya’da doğum günü çiçekleri tek olarak hediye edilir. Çiçek aranjmanları ve buketleri fazlaca tercih edilen bir hediye olarak görülmemektedir.

Tarihte uygulanan bazı adetler hala bugün bile devam etmektedir. Örneğin; Antik Roma’da evlenen kadınların çiçek taşıması şeytanları uzak tutmayı ve doğurganlığı sembolize etmekteydi.