Çiçekçilik Tarihi

Çiçekçilik Tarihi

Çiçek aranjmanları hazırlama popüler bir hobidir. Sadece eğlenceli bir uğraş değil aynı zamanda sonunda çıkan ürün sizi ve etrafınızdakileri mutlu etmektedir. Peki yakın tarihi ve neredeyse tüm kültürleri kapsayan çiçek aranjmanlarının nasıl bu kadar popüler olduğunu merak ettiniz mi?  Bu yazı size çiçekçiliğin nasıl ortaya çıktığını anlatmaktadır.

Antik Mısır

Araştırmacılar çiçek aranjmanlarının ve çiçek gönderimlerinin milattan önce 2500 yılında Antik Mısır’dan ortaya çıktığını tespit etmiştir. Antik Mısır’lılar çiçekleri o dönemde evlerini süslemek ve çevrelerini güzelleştirmek için kullanmaktaydılar. Bu dönemin çiçekleri daha çok güzel vazolarda hazırlanan aranjmanlardan oluşmaktadır bunlarla yemek masalarını süslüyorlardı.

Yine günümüzde hazırlanan çelenklere benzer çiçek aranjmanları yapılıyordu. Özellikle zengin ailelerin yaptırdığı çiçek siparişleri daha süslü ve ayrıntılı olmaktaydı. Farklı çeşitlerde kullanılan çiçekler sembolik olarak seçiliyordu.

Dini semboller diğer sembolik çiçeklere göre daha önemliydi.  Özellikle lilyum ve lotus çiçeği Mısır tanrıçalarını temsil ettiği için en çok kullanılan çiçeklerdendi.  Şu an çiçek gönderimlerinin en fazla olduğu gül aranjmanları o zaman da popülerdi.


Antik Yunan

Çiçek sipariş verenler sadece Antik Mısırlılar değildi. Romalılar ve Antik Yunanlılar da çiçek aranjmanlarına önem veriyorlardı. Antik Yunanlılar çiçek aranjmanlarını daha çok dekorasyon ve süslemeler için kullanıyorlardı. Yunanlılar çiçek göndermeden önce aranjmanlara şifalı otlar da ekliyorlardı. Mısır’lıların aksine Yunanlılar çiçekler için vazo kullanmazlardı.   Daha çok çelenk şeklinde kullanılan çiçek aranjmanları zeytin ağacı dalları ile süsleniyordu. Vazo yerine toprak testiler tercih edilirdi.

Yapraklı ağaçlar daha çok düğünlerde kullanılmaktaydı. Normal çiçek yaprakları kopartılıp yatak odasının güzel kokması için yatakların üzerine bırakılıyordu.
Mısırlılar gibi Romalıların ve Yunanlıların da kendine özgü favori çiçek ve bitkileri vardı. Favori ağaçları arasında defne ağacı, meşe ve sarmaşık bulunmaktaydı. Yunan atletlerin başlarının üzerindeki defne yaprakları da bu bitkilerin önemini göstermektedir. Bu yapraklar spor müsabakalarında ve olimpiyatlarında kazananlara veriliyordu. 


Apollo ve Daphne

Sanatçı Daphne’nin ve Apollo’nun başında defne ağaçlarıyla yapılmış bir durumu resmetmiştir.

Romalılar ve Yunanlıların favori çiçekleri gül, lilyum, menekşe ve hanımeliydi. Diğer rağbet gören çiçek türleri karanfil ve orkidelerdi.
Çiçek gönderimi ve aranjmanları lüks bir hayatı sembolize ediyordu. Bugün yapılan çiçek gönderimleri gibi çiftler gülleri sevgiyi ve tutkuyu anlatmak için kullanılıyordu. Ziyafetlerde gül ve diğer çiçek yaprakları bileklere gelecek seviyede yerlere serpiştiriliyordu. Çiçek kokulara sık sık yemek kokularına galip gelmekteydi.


(Fransız ressam Giovanni Battista Tiepolo (1744-1745)


Çin

Çinliler milattan önce 200’de hanedanlık zamanında çiçek aranjmanlarını kullanmaya başlamıştı. Çiçekler ilaçlar için ve dini eğitimler için kullanılmaktaydı. Kesme çiçekler adak taşları için kullanılmaktaydı.

Çinliler tek olarak değil çeşit olarak kullanılan bitkileri ve çiçekleri tercih ediyorlardı. Örneğin ağaç hediye etmek için uzun hayatı simgeleyen armut ağacı, şeftali ağacı ve bamboo sık sık kullanılmaktaydı. Verimlilik aynı zamanda önemli bir semboldü. Bunun için lilyum ve orkideler gönderilmekteydi. Bunun dışında en çok gönderilen çiçek Peoni’ydi. Bu çiçek tüm çiçeklerin efendisi olarak görülmekteydi.

 


(2000 yıl önce yapılan bir tablo Çinli bir kadın çiçekler bahçesinde)

Rönesans Dönemi

Çiçekçilik ve tarihiyle ilgili öğrenebileceğimiz çok fazla şey var. Örneğin ortaçağ avrupasında çiçekçilik çok popülerdi. Rahipler manastırlarda şifalı bitkiler ve çiçekler yetiştiriyorlardı. Son zamanlarda ortaya çıkan bulgular kiliselerde ve manastırlarda çiçek yetiştiriciliğin çok yaygın olduğunu göstermektedir. Saksı çiçekleri ruh hastalıklarını ve fiziksel bozuklukları iyileştirmek için kullanılıyordu.

Çiçek dizaynları Avrupa’da ilk olarak İtalya’da Rönesans döneminde başlamış ve tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Bu dönemde bir çok yeni ve farklı çiçek dizaynları ortaya çıkmıştır. 15. Ve 16. Yüzyılda çiçek aranjmanları popülerdi. İnsanlar çiçekleri için bir çok saksı ve vazo çeşitleri geliştiriyorlardı. Örneğin bronz, cam, mermer ve toprak çeşitleri bu döneme aitti. Ressamların çalışmaları bu zamanda farklı renklerde yapılan çiçek aranjmanlarını kanıtlar niteliktedir.

 
(İngiltere’de Victorian dönemde yapılan bir tablo anne ve kızları çiçek aranjmanları yapıyor.)
 

Vazo ve çiçekler

Herkesecicek.com
Herkese Çiçek olarak çiçekçiliği bir sanat olarak görüyor ve her gün geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürerek müşterilerimize kaliteli hizmet sunuyoruz. Bu kadar geniş bir tarihi olan bu sanat günümüze kadar insanlığın en önemli parçası haline gelmiştir. Sürekli kendini geliştiren çiçek trendleri bugün online çiçek siparişi ve perakende çiçekçilik yoluyla devam etmektedir. Türkiye’de müşterilerimize çiçek siparişlerini en uygun fiyatlarla ve en kısa sürede göndermek için tüm ekip arkadaşlarımızla hizmetinizdeyiz.


(Hollandalı ressam Jacob Vosmaer çiçek tablosu (1584-1641)