Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.

Çiçekçilik Tarihi

Çiçekçilik Tarihi


Çiçek aranjmanları hazırlama popüler bir hobidir. Sadece eğlenceli bir uğraş değil aynı zamanda sonunda çıkan ürün sizi ve etrafınızdakileri mutlu etmektedir.

Peki yakın tarihi ve neredeyse tüm kültürleri kapsayan çiçek aranjmanlarının nasıl bu kadar popüler olduğunu merak ettiniz mi? 

Bu yazı size çiçekçiliğin nasıl ortaya çıktığını anlatmaktadır.


Antik Mısır

Araştırmacılar çiçek aranjmanlarının ve çiçek gönderimlerinin milattan önce 2500 yılında Antik Mısır’dan ortaya çıktığını tespit etmiştir. Antik Mısır’lılar çiçekleri o dönemde evlerini süslemek ve çevrelerini güzelleştirmek için kullanmaktaydılar. Bu dönemin çiçekleri, daha çok güzel vazolarda hazırlanan aranjmanlardan oluşmaktaydı ve bunlarla yemek masalarını süslüyorlardı. Yine günümüzde hazırlanan çelenklere benzer çiçek aranjmanları yapılıyordu. Özellikle zengin ailelerin yaptırdığı çiçek siparişleri daha süslü ve ayrıntılı olmaktaydı.

Farklı çeşitlerde kullanılan çiçekler sembolik olarak seçiliyordu. Dini semboller diğer sembolik çiçeklere göre daha önemliydi.  Özellikle lilyum ve lotus çiçeği Mısır tanrıçalarını temsil ettiği için en çok kullanılan çiçeklerdendi.  Şu an çiçek gönderimlerinin en fazla olduğu gül aranjmanları o zaman da popülerdi...