Çiçekler Neden Dünya İçin Önemlidir?

Çiçekler genellikle ışıltılı yapraklarıyla böcekleri kendilerine çekmektedir. Yapraklarının içerisinde çiftleşme organları bulunmaktadır. Bunlar dişi ve erkek organlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Böcekler bu yaprakların arasına girip merkezdeki nektardan içmek istediklerinde çiftleşme organlarında bulunan polenler böceklere yapışır. Daha önce başka çiçekten aldığı polenleri de buraya bırakıp çiftleşmeyi gerçekleştirir. Aynı çiçek türünden alınan polen diğer aynı çiçek türünde başka bir çiçeğe ulaştıktan sonra dişi organın üzerinde bir polan tüpü oluşturur ve bir süre sonra bu noktadan tohum oluşarak toprağa düşer. Böylece çiftleşme sona ermiş olur. Dünyada birbiri ile dolaylı ve dolaysız iletişim halinde olmayan tek canlı bile yoktur. Çiçekler yaşarken ve ölürken çevrenin organik yapısına katkıda bulunurlar.

Çiçekler dünyadaki en önemli üreticilerdir. Ürettikleri basit şeker neredeyse tüm böcek türlerini besler. Bazı böcekler sadece belirli çiçek türlerinden beslenirler. Örneğin Orkide aynı incir gibi sadece belirli arıları kendine çekmekte ve bu şekilde üremektedir. Çiçeklerden beslenen böcekler de kuşları ve diğer canlıları beslerler. Bu şekilde bir besin zinciri oluşturulmaktadır. Dünyada tüketilen tüm besinler bu çiçeklerin tekrar tohum üretmesiyle birlikte oluşmaktadır. Ayrıca direk olarak tüketilen çiçekler de vardır. Bunların arasında soğan, sarımsak, adaçayı, kekik, kişniş ve çay türleri gibi çiçekler de bulunmaktadır. Süs bitkileri olarak da keklik çiğdemi, su zambağı, şakayık ve yuka da bazı kültürlerde yiyecek olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı çiçekler yenilebildiği gibi aralarında zehirlileri de bulunmaktadır. Bu tarz çiçekler insanları zehirlediği gibi ölümlere de yol açmaktadır. Mesela inci çiçeği ya da vahşi zambak ne kadar hoş gözükse de çok zehirlidir. Güzel avrat out ve zakkum da aynı şekilde öldürücü etki yaratmaktadır. Sayıklama , susuzuk, kusma ve nöbet geçirme sonucu ölümle sonuçlanmaktadır.

Özellikle çiçekler ilaç yapımında çok önemlidir. Piyasadaki neredeyse tüm ilaçlar bazı bilimsel işlemlere sokularak ilaç haline getirilir. Hatta bazı çiçek türlerinin tedavi ettiği hastalıkları henüz ilaçlar tedavi edememektedir. Bilim adamlarının araştırmalarına göre yağmur ormanlarında araştırılan çiçeklerin sadece %5’I ilaç olarak kullanılmaktadır. Kalan rakamın nasıl bir etki yaptığına dair herhangi bir bilgi yoktur.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki çiçeklerin ve ağaçların insanlar üzerinde çok önemli etkileri vardır. Rahatlamayı sağlayarak stresten uzaklaştırıp hasta ruh halini değiştirmektedirler. Bu yüzden hastanelere ve cenazelere çiçek gönderilmektedir. Bunun amacı hasta olan bedenin ya da üzgün ruh halinin acısını azaltmaktan geçer. Ayrıca bahçe işleriyle uğraşmak çok faydalı bir egzersiz türüdür. Toprakla beraber vucuttan çıkan fazla enerji rahatlamaya yardımcı olur. Toprak gübreleme, dikim yapma ve hasat toplama ise egzersiz olarak çok faydalıdır. Ayrıca bulunduğu ortamın havasını temizleyerek zararlı bakterilerin ortadan kalkmasını sağlar böylece bulunulan ortamda yapılan her iş daha verimli hale gelir. Bu yüzden ofislere çiçek göndermek yalnız gönderdiğiniz kişiye değil etrafında çalışan herkese faydalı bir ortam sağlamaktadır.