Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.

Çiçekler Neden Dünya İçin Önemlidir?

Çiçekler genellikle ışıltılı yapraklarıyla böcekleri kendilerine çekmektedir. Yapraklarının içerisinde çiftleşme organları bulunmaktadır. Bunlar dişi ve erkek organlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Böcekler bu yaprakların arasına girip merkezdeki nektardan içmek istediklerinde çiftleşme organlarında bulunan polenler böceklere yapışır. Daha önce başka çiçekten aldığı polenleri de buraya bırakıp çiftleşmeyi gerçekleştirir. Aynı çiçek türünden alınan polen diğer aynı çiçek türünde başka bir çiçeğe ulaştıktan sonra dişi organın üzerinde bir polan tüpü oluşturur ve bir süre sonra bu noktadan tohum oluşarak toprağa düşer. Böylece çiftleşme sona ermiş olur. Dünyada birbiri ile dolaylı ve dolaysız iletişim halinde olmayan tek canlı bile yoktur. Çiçekler yaşarken ve ölürken çevrenin organik yapısına katkıda bulunurlar.

Çiçekler dünyadaki en önemli üreticilerdir. Ürettikleri basit şeker neredeyse tüm böcek türlerini besler. Bazı böcekler sadece belirli çiçek türlerinden beslenirler. Örneğin Orkide aynı incir gibi sadece belirli arıları kendine çekmekte ve bu şekilde üremektedir. Çiçeklerden beslenen böcekler de kuşları ve diğer canlıları beslerler. Bu şekilde bir besin zinciri oluşturulmaktadır. Dünyada tüketilen tüm besinler bu çiçeklerin tekrar tohum üretmesiyle birlikte oluşmaktadır. Ayrıca direk olarak tüketilen çiçekler de vardır.