Difenbahya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Halk arasında ağlayan çiçek olarak da bilinen Difenbahya saksı çiçeği, içeriğinde nem biriktirir ve bu nemi su damlası halinde dışarı atar. Bulunduğu ortama şıklık ve güzellik katan bitki, saksı çiçeklerini seven bireyler arasında oldukça popülerdir. Çiçekseverler arasında sıklıkla dile getirilen sorulardan biri ise difenbahya bakımı nasıl yapılır sorusudur. Difenbahya tarzı ve duruşu sebebi ile kutlama, açılış veya saksı çiçeklerini sevenler için ideal hediyeler olabilir. Açılış veya yeni iş sebebi ile sevdiklerinize uygun çiçekler göndermek isterseniz de bu yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Difenbahya Çiçeği Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Genel olarak difenbahya bitkisinin bakımı oldukça kolaydır. Bu saksı çiçeği tropikal bir bitki olduğu için, çiçek bakımının zahmetinden korkan kişiler için idealdir. Üzerindeki sarı bölgeleri ve mat görünümü ile dikkatleri üzerine çeken difenbahya, en çok sevilen salon bitkilerinden biridir. 

Difenbahya Çiçeği Bakımı İçin İhtiyaç Duyulan Gün Işığı Ne Kadardır?

Difenbahya çiçeği bakımı için ihtiyaç duyulan gün ışığı fazla değildir. Gün içerisinde yaklaşık iki saatlik bir güneş banyosu, çiçeğin iyi yetişmesi için yeterlidir. Güneşe çok ihtiyaç duymayan difenbahya, soğuğa karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte doğru bir difenbahya bakımı için bulunduğu yerin sıcaklığı 5 derecenin üzerinde olmalıdır. Aksi takdirde çiçeğin sağlıklı büyümesi imkânsız hale gelir. 

Difenbahya Çiçeği Hava Akımından Uzakta Yetiştirilmelidir

Çiçeğin en iyi şekilde yetiştirilmesi ve difenbahya çiçek bakımı sürecinin sorunsuz olması için çiçeğin yerleştirileceği yer hava akımından uzakta olmalıdır. Cam ya da kapı önü gibi yerlerden bu nedenle kaçınmak oldukça önemlidir. Ancak esintinin çok hafif olduğu yerlerde çiçeğin büyümesi rahat olur. 

Difenbahya Çiçeğinin Toprak Yapısı Nasıl Olmalıdır?

İdeal bir difenbahya bitkisi bakımı için ihtiyaç duyulan toprağın gevşek ve havadar olması gerekir. Hava gözenekleri bol olan toprak tercih edildiğinde, çiçeğin solması önlenir ve çok daha hızlı bir büyüme gerçekleşir. Difenbahya çiçek bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını bildiğinizde ve bildiklerinizi en iyi şekilde uyguladığınızda yetiştirdiğiniz difenbahya saksı bitkisinin boyu iki metreye kadar uzar. 

Difenbahya Bakımı ve Çoğaltılması Nasıl Olur

Difenbahya bakımı ve çoğaltılması sürecinde sulamaya, budamaya ve gübrelemeye özen gösterilmeli ve çoğalta işlemlerinde en doğru yöntemler tercih edilmelidir. Bol peritli toprağı ile dikkat çeken bitki, düzenli olarak gübrelenmeli ve sulanmalıdır. Ayrıca sararan yapraklar budanarak çiçeğin tazelenmesi ve canlanması sağlanmalıdır. Difenbahya bakımı nasıl olur konusunda en dikkat çeken noktalardan biri ise sulama işleminin tamamıyla çiçeğin konumuna bağlı olarak değişiklik göstermesidir. 

Güneş ışığına maruz kalan çiçeğin su ihtiyacı, gölgede duran çiçeğe göre çok daha fazladır. Bu nedenle toprak kontrol edilerek sulama yapılmalıdır. Ayrıca oda sıcaklığında olan su tercih edilmelidir. Difenbahya yapraktan nasıl çoğaltılır sorusu söz konusu olduğunda birden fazla kök ya da dal içeren çiçeklerin kullanılabileceği unutulmamalıdır. Fazla olan dal ya da kök su dolu vazoda çimlenmeye bırakılır ve çimlenme sonrası saksıya dikilir. Difenbahya hangi ayda dikilir sorusunun cevabı ise ilkbahar ayları olarak verilebilir. 

Difenbahya çiçeği bakımı nasıl yapılır sorusuna mümkün olduğunca kapsamlı cevap vermeye çalıştır. Salon bitkileri arasında favori olan çiçeğin çeşitlerine sayfamız üzerinden ulaşabilir ve difenbahya fiyat konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Hem sevdikleriniz hem de kendiniz için alabileceğini bu hoş saksı çiçeği, her geçen gün daha fazla kişinin yaşam alanında kendine yer bulur.