En Güzel Doğum Günü Mesajları

Doğum günleri, her insan için özel bir anlam taşır. Senede bir kez gelen bu gün, yaş alma nedeniyle hüzün duygusunu, dünyaya gelme şansı için sevinç duygusunu bir arada yaşatır. Biricik olan insan kendine özel olan bu günde değerli bir varlık olduğunu hissetmek ister. Kişisel özelliklere göre hazırlanmış özel bir doğum günü mesajı, son derece mutluluk verici olabilir. Varlığı ile hayatınıza anlam katan kişilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlayacak doğum günü mesajları için bazı ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Doğum Günü Mesajı Uzun Mu Olmalı Kısa Mı?

Birinin yeni yaşını tebrik etmek istediğinizde, yazacağınız mesajın uzun mu yoksa kısa mı olması gerektiğini belirlemek için statü görecesiyle değerlendirme yapabilirsiniz. Kişi yakın bir tanıdığınız, akrabanız ya da üzerinizde çok emeği olan biri ise, uzun doğum günü mesajı iletebilirsiniz. İş çevresi gibi resmi ama belirli bir mesainin paylaşıldığı kişilere yazılan doğum günü mesajları uzun olmamalı, geçiştirme algısı yaratacak kadar da kısa olmamalıdır. İdarede üst dereceye sahip olan amir ve başkan gibi mesafeli yöneticilere, kısa ama net ifadeleri olan mesajlar yazılabilir.

Esprili Doğum Günü Mesajları

Çok resmi olmayan tebriklerde komik doğum günü mesajı kullanılabilir. Karşılıklı anlayış çerçevesi esasında yazılan mesajlar, tebessüm ettirdiği zaman hoş bir anı olarak algılanır. Rencide edici kelimeler içeren, dalga geçen, küçük düşürücü doğum günü mesajları komik değildir. Bazı insanların doğum günü gibi kişisel bir günde şahıslarına yapılan şakayı kaldıramayacakları unutulmamalıdır. Hassas insanlara gereken önem verilmeli, espri içermeyen mesajlar tercih edilmelidir.

Kardeşler İçin Doğum Günü Mesajları

Doğum günleri, sevdiğiniz insanların sizin için ne kadar önemli olduğunu göstermek için harika bir fırsattır. Söz konusu kardeşler olunca, en çok düşündüren doğum günü mesajları, ablaya ve abiye yazılacak olanlardır. Abiler çok da dikkat etmediği doğum günü mesajları ablaya nasıl yazılır diye uzun süre düşünmeye gerek yoktur. Anne hassasiyeti taşıyan ablalar için duygusal ağırlıklı ve emeklerinin hakkını veren kelimeler seçmek, hedefi tam ortadan vurabilir.

Eşler İçin Doğum Günü Mesajı

Doğum günü mesajları, eşe yazılacağı zaman büyük bir sorunsala dönebilir. ‘Etkili satırlarla doğum günü mesajları eşe nasıl yazılır, verilen değeri anlatan ifadeler nasıl bulunur?’ diye kaygı oluşabilir. Evliliğinizin süresine göre aşağıdaki örneklerden yardım alabilir, eşinizin karakter yapısına uygun şekilde özelleştirebilirsiniz.

10 yıla kadar evlilikler:

  • Her yeni yaşında her zaman yanında olmak dileğiyle… İyi ki doğdun, iyi ki varsın…
  • Sen benim kalbimde çalan en güzel şarkısın; dilerim ki bu melodi ömür boyu hiç susmasın… İyi ki doğdun, iyi ki yanımdasın…

10 yıl üzeri evlilikler:

  • Benimle bir yastıkta kocamaya adadığın ömrüne bir yaş daha eklediğin için çok mutluyum… Yeni gelen her yaşı seninle paylaşmaya, seninle yaşlanmaya ve birlikte nice sağlıklı yaşlara….
  • Hayat yolunda bana ruhunla ve gönlünle eşlik ettiğin için sana minnettarım. Canım, seni kelimelere sığmayacak kadar çok seviyorum, iyi ki doğdun, iyi ki varsın...

Sevgililer İçin Doğum Günü Mesajı

Eşlerden daha büyük sorunsalı yaratan kaygı da ‘Doğum günü mesajları sevgiliye nasıl yazılır?’ telaşıdır. Samimi ve içten gelen duygularla yazılan sevgiliye doğum günü mesajı, mutlaka amacına hizmet eden içeriğe sahip olmalıdır. Abartılı sözlerden kaçınmalı, gerçeği yansıtmayan ifadeler kullanılmamalıdır. Sevgiliye doğum günü mesajları yazılırken ilişkiden ziyade kişiye atıfta bulunmalıdır. Sevgiliye doğum günü hediyesi ile birlikte sevgiliye çiçek gönderirken rengine ve türüne de dikkat etmeniz gerekir. Çiçek gönderme ipuçları hakkında detaylı fikir edinmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yakın Dostlar İçin Doğum Günü Mesajları

Kolay gibi görünen ‘Doğum günü mesajları arkadaşa nasıl yazılır?’ sorusu, bazen oldukça karmaşık cevaplarla içinden çıkılmaz bir hâl alabilir. Arkadaşlık süreniz, anılarınızın yoğunluğu, birlikte geçirdiğiniz zamanların niteliği ve kalitesi, kankaya doğum günü mesajı hazırlamayı zorlaştırır. Düşünceli ve fedakâr arkadaşa doğum günü mesajı anlamlı olmalıdır. Dostluğunun değerini vurgulayan kelimeler özenle seçilmeli, kendisini iyi hissettirecek cümleler kurulmalıdır. Doğum günü mesajı arkadaşa ve arkadaşlığa atıfta bulunmalı, iğneleyici şakalardan kaçınılmalıdır.