Gül Bakımı

Hem yaşam alanlarında hem de bahçelerde sevilerek kullanılan güller, zarafeti ve asaleti ile her daim vazgeçilmeyen bitkiler arasında yer alır. Muazzam yapıları ve mis kokuları sayesinde çiçek dünyasının olmazsa olmaz bir parçası haline gelen bu güzel çiçekler, birbirinden güzel sayısız çeşide sahiptir. 

Çiçek yapıları, gövde şekilleri, boyları, çiçek açma zamanları ve katmer çiçekleri bakımından çeşitlilik gösteren çiçeklerin en sevilen aranjmanlarına sayfamız üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özellikle 41 Kırmızı Gül Buketi en çok tercih edilen ürünlerimiz arasında yer alır. Gül yetiştirmeyi tercih ettiğinizde ise öncelikle gül bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı konusunda kapsamlı bilgi edinmeniz gerekir. Sizin için gül bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili püf noktaları içeren bir yazı oluşturduk. 

Gül Nasıl Bir Ortamda Yetiştirilmelidir?

Kusursuz bir gül bakımı için öncelikle bu güzel çiçeğin nasıl bir ortamda yetiştirilmesi gerektiği ile ilgili doğru bilgilere sahip olmalısınız. Aksi takdirde istenen sonuçlar elde edilemez. Bu da gül bakımı ve hastalıkları konusunda birçok problemin ortaya çıkmasına neden olur. 

Bol Güneş Işığıyla Gösterişli Güllere Sahip Olabilirsiniz

Gül bakımı püf noktaları içerisinde en önemli husus gülün güneş ışığından olabildiğince yararlanmasını sağlamaktır. Bu nedenle doğrudan güneş ışığına maruz kalsa da, güller herhangi bir zarara uğramaz. Ayrıca sıcaklık ne kadar artarsa, güllerin gelişimi de o kadar hızlanır. Bu yüzden en az 16 derece olan yerlerde gülleri yetiştirmelisiniz. 

Sulama İşlemini Özenle Yapmalısınız

Gülün en iyi şekilde yetiştirilebilmesi için yaklaşık %60 oranında bağıl neme ihtiyaç duyulur. Buna ek olarak gül bakımı nasıl yapılmalı, gül bakımı vazoda nasıl olur sorularının cevabı için doğru sulama yöntemlerinin de bilinmesi gerekir. 

Sulama esnasında hem sapların hem de dikenlerin sulanması gerekir. Çiçeklerin üzerine ise yaprakların dökülmemesi adına sulama yapılmamalıdır. Toprağın her daim nemli olmasına özen gösterilmeli ve taze killi-tınlı toprak tercih edilmelidir. 

Bahçede Gül Nasıl Yetiştirilir?

Vazoda gül bakımı ne kadar önemli ise, bahçede yetiştirilen güllerin de bakımı bir o kadar önemlidir. Bu nedenle gül dikim süreci, gül bakımı ve budanması bilinmesi gereken konular arasındadır. Vazoda veya buket olarak güller çok çeşitli amaçlar için iyi birer hediyedir. Özür dilerim demek için olduğu kadar sevgiliye çiçek olarak da şık, cazibeli ve iyi bir hediye alternatifidir.

Gül Nasıl Dikilir?

Gül dikeceğiniz zaman sonbahar veya ilkbahar aylarını tercih etmelisiniz. Kış ayları ise dikim süreci için uygun değildir. Çünkü kış aylarında toprak elverişli olmaz ve gül fidanları istenen verimliliği göstermez. Ayrıca fidanların dikilmesi için derinliği 60 cm, çapı ise 40 cm olan çukurlar açılmalıdır. Ardından güllerin açması için ne yapılmalı sorusunun cevabı öğrenilerek uygulanmalıdır. 

Gül Bakımı ve Budanması

Gül bakımı nasıl olur gibi sorular sıklıkla karşımıza çıksa da gül bakımı evde ve bahçede yapıldığında farklılık gösterir. Bahçedeki çiçeklerin budanması çok daha sık ve düzenli olmalıdır. Kaliteli ve canlı güller için sonbahar sonunda ve kış bitiminde budama yapılmalıdır. Böylece gençleştirme, verimi arttırma, kaliteyi yükseltme ve form verme için budamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca gül nasıl çoğaltılır gibi konularda da bilgi sahibi olmalısınız. Tohum, çelik ve aşı yöntemleri ile kolaylıkla çoğaltma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.