Gül Çiçeği ve Bakımı

Bir bahçe bitkisi olan ve yetiştirilmesi oldukça emek ve zahmet isteyen gül bitkisi, Rosaceae (gülgiller) familyasına ait olan güzel kokulu ve dikenli bir çiçek türüdür.

Gül Çiçeği ve BakımıHerkes tarafından oldukça sevilen ve tercih edilen bu çiçek türü evlerimizin bahçelerini, parkları birçok yaşam alanını süsleyen güllerin yaklaşık 4000 kadar çeşidi olduğu belirtilmektedir.  Güller sadece bir çiçek olarak çevremizi güzelleştirmekle kalmaz. Yağı tıp ve parfümeri alanında kullanılırken, reçel, kolonya, likör, şurup, gül suyu ve tatlı yapımında da kullanılmaktadır.

Anavatanı tam olarak bilinmemekle birlikte Asya’nın ılıman kesimleri olduğu düşünülmektedir. Rutubetli ve geçirgen özellikteki topraklarda yetişen güllerin ülkemizde de birçok çeşidi yetişmektedir. Özellikle Isparta ve Burdur bölgesi gül yetiştiriciliği ve gül ticareti bakımından önemlidir.

 

Gül Dikimi


Bildiğiniz ve güvendiğiniz bir seradan alacağınız saksı içindeki gül fidanları her mevsim ekmeniz için ideal olacaktır. Özellikle bahar aylarında gül çeşitliliği fazla olduğundan seçmeniz de kolay olacaktır. Gül fidanlarını alırken taze olmalarına dikkat edin. Bunu anlamanın en iyi yolu gül fidanlarını iyi bir şekilde incelemek ve 3 ya da 4 adet sağlıklı dalı olduğundan emin olmak. Aldığınız gülün saksını ot kaplamış ve kökler çıkmışsa bu taze olmadığını gösterir.

Sonbahar aylarında kumlu ve killi toprağa ekeceğiniz güller ilkbaharda çıkacaktır. Dikimi yaparken dikkat edeceğiniz bir diğer nokta, eğer ki bahçemize dikim işlemi yapacaksak, ağaç gibi yüksek çalılı bitkilerin altına dikim yapmamak. Ağaç kökleri güllerinizin gelişmesini engelleyecektir. Hatta bu nedenle gülleriniz ölebilir de.

Güllerin dikimi yapılırken aralarında bırakılacak olan mesafeye dikkat edilmelidir. Sık aralıklarla dikim işlemi güllerinize zarar verecektir.Özellikle sarmaşık gül ekimi yapılırken bu açıklık iki buçuk metreye yakın olmalıdır.

Dikim yapacağınız alanı seçerken güneş alan ve esintili bri bölge olmasına özen gösterin. Yarım metre genişliğinde açacağınız çukurlara dolduracağınız gübreli toprağın üstüne gül fidelerini dikin. Ve üstünü tekrar toprakla kapatın. İlk can suyunu vermeyi unutmayın :)

Eğer güllerimizi bahçeye değil de saksıya ekmek istiyorsak metal olmayan saksılarda uygun toprakla dikim işlemini gerçekleştirebiliriz.

 

Gül Bakımı


Güller hoş ve güzel çiçekler oldukları kadar, bakım ve zahmet de isterler. Bu nedenle gül bakımında dikkat edilmesi gereken noktalara önem vermeliyiz.

Dikimini gerçekleştirdiğimiz gülleri soğuktan ve donmaktan korumalıyız. Güller güneşli ve esintili alanları tercih ederler.

Güller topraklarının her yıl gübrelenmesini ister. Bu nedenle aksatmadan her yıl aynı miktarda gübreyi güllere vermeliyiz.

Her yıl budanan, gübrelenen ve düzenli olarak doğru bir şekilde sulanan güller sağlıklı ve güzel olacaktır.

Fazla sulanmasa dahi çabuk kurumayan güller dayanıklı bitkilerdir. Lakin sulama işlemini atlamanız çiçeklerin küçülmesine sebep olur. Bu nedenle sıkça ve bol şekilde sulanmalı ve kurmamalıdırlar. Ancak püf noktası dibinde su beklememelidir. Çevresi çukurlaştırılan güllerin haftada 1-2 kez bu çukurlara su doldurma şeklinde sulanması yeterlidir.

 

Gül Budama


Budama işlemi gülün çeşidine göre farklı zamanlarda yapılmaktadır. Tek sefer açan ya da düzenli açan güllerin budama işlemi de farklıdır. Tek sefer açan güller çiçeklenme işlemi geçince yazın hemen sonunda budanırken, tekrar açan güller ocak-mart arası budanır.

Budama işlemine iyi bir gül makası ile yaparak, zayıf ve hasta dalları dipten keserek başlanır. Çalılaşan güllerde, güllerin hava alabilmesi için ortadaki dallardan birazını alabiliriz.

Bu işlemi temiz bir şekilde gerçekleştirmeli, budanan dalları bitkinin etrafından uzaklaştırmalıyız. Güller temiz bir ortamda sağlıklı yetişirler.

İlk defa budanacak olan güllerde bu işlem derin yapılır (aşı yeri üzerinden 15 cm kadar). Bu gelecek seferde daha güçlü çıkmasını sağlayacaktır.