Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.

Gül Çiçeği ve Gül Anlamları

Hepimizin bildiği gibi Sevgili denilince akla gelen ilk ve en zarif hediye çiçek, gül ve özellikle de kırmızı güldür. Kırmızı gül aşkın simgesidir çünkü.  Güzelliği, zarafeti, kokusu ve aşkın simgesi ile kırmızı gül sevgiliye çiçek arasında en rağbet göreni olmuştur hep. Peki, kırmızı gül hakkında ne kadar şey biliyoruz. Bu yazımızda gülü daha yakından tanıyacağız.

Gül bitkisinin ana vatanı Anadolu, Çin ve Asya’dır.  Ama farklı ülkelerde ve yerlerde de yetişebilir. Ancak gül hakkında kayıtlara çok eski tarihlerden beri rastlanmaktadır.  Deniz seviyesinden 3500 mt yüksek yerlere kadar ve rutubet seviyesi yeterli olan geçirgen topraklarda yetişirler. Killi, gübreli ve bol demirli topraklarda iyi yetişmektedir. Kırmızı, beyaz, pembe, sarı, mercan rengi vb renkleri bulunmaktadır.

Gül çiçeği taç yapraklarından ve Osmanlı döneminde ilaç olarak kullanılan gül yağı elde edilir. Gül yağı kozmetik ve parfümeri gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca gül reçeli, yapraklarının kurutulması ile elde edilen gül çayı gül suyu yapımında da kullanılmaktadır.
Gül hakkında bu kadar ansiklopedik bilgiden sonra asıl konumuz olan gülün neyi ifade ettiğine ve aşk ile arasındaki bağlantıya geri dönelim.