Haziran Ayının Gözde Çiçekleri

Yaz mevsiminin iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde, bahçe ve evlerimizi süslemek için ektiğimiz rengarenk çiçekler çıkmaya başladı bile. Peki, haziran ayının en gözde çiçekleri hangileri ya da haziran ayında hangi çiçekler yetişir? “Haziran” kelimesi Süryanice sıcak anlamına gelen, “haziran” sözcüğünden gelmektedir.  Bu kelime sıcakların başladığı zaman olarak kullanılmaktaydı.

Sıcakların başladığı bu zamana uygun olarak yetiştirilecek çiçekler, gül, ortanca, sardunya, petunya, açelya ve kadife çiçeği en uygun olanlarıdır. Haziran ayı için en uygun çiçek güzel ve kıymetli bir bitki olan ve hoş kokusuyla herkes tarafından sevilen güller olacaktır. Güller balkonlarımızı, bahçelerimizi ve parkları süslemekte kullanılabilecek en güzel çiçeklerdendir. Dünya’da yaygın olarak yetiştirilen ortanca çiçeği ise en gözde yaz çiçekleri arasında yer alır.

Gösterişli bir çiçek olan ortanca da özellikle bahçeler ve balkonlarda sıkça tercih edilen bir çiçektir. Çeşitli renk ve boylarda karşımıza çıkan petunya çiçeğini de kış mevsimi sonundan itibaren haziran ayına kadar ekebilirsiniz.  Baharda ektiğiniz bu çiçek yaz aylarında yaşam alanlarınıza renk katacaktır.

Yaz aylarının sevilen çiçeklerinden petunya da bu dönemde bakıma uygundur. Sardunyalar balkon ve bahçeler için en dayanıklı çiçeklerden biridir. Bahar aylarından itibaren çiçek açan bu bitki yaz ayları için en ideal olan çiçekler arasındadır. Sıcak yerlerde doğal olarak yetişen kadife çiçeği ise, güneşi seven bir bitki olarak yaz aylarında ev, balkon ya da bahçelerimizde rahatlıkla bakabileceğimiz bir çiçek.