Menekşe Çiçeği Bakımı

Bu yazımızda; Şubat ayının gözde çiçeklerinden, neredeyse hemen herkesin evinde bulunan ve tercih edilen salon bir salon çiçeği olan menekşe çiçeğinin özelliklerine ve bakımına yer vereceğiz.

Menekşeler çoğunlukla saksılarda yetiştirilmesi tercih edilen bitkilerdendir. Ancak bunun dışında park ve bahçelerde de süsleme amaçlı kullanılabilmektedir. 500'e yakın türü bulunan bu çiçek, en çok kuzey yarım kürede yetişir. Menekşeler uzun ömürlü bitkilerdir. Ancak bazı durumlarda dönemlik olarak da yetiştirilebilmektedir. Çiçek yerleşimi düzensiz olan ve kalp şeklini andıran yaprakları ile, genellikle adının renginde (menekşe) olan bu çiçeğin, pembe, beyaz, mavi ya da sarı renkli çiçek açan türleri de bulunmaktadır. 

Yabani türleri de bulunan bu çiçek genelde ilkbahar aylarında çiçek açar. Kozmetik sektörü ve tıp alanında da kullanılan menekşenin en bilinen türleri Afrika Menekşesi, Hercai Menekşe ve Cezayir Menekşesi olarak sayılabilir.

Menekşe Bakımı

Bakımı çok da zahmetli olmayan bu bitki, tüm koşullar sağlandığında sağlıkla büyüyebilir. Bu nedenle en baştan kurallara uyarak bakımı sağlamak daha doğru olacaktır. Bunun için menekşenin ekiminin yapılacağı saksıyı doğru bir şekilde seçerek bakıma da doğru başlamış oluruz. Ekim yapılacak saksının yayvan olmasına özen gösterilmelidir. nem tutan ve hafif toprak seçimi ile yapılacak olan dikim daha sağlıklı olacaktır.

Direk gelen güneş ışığından korunması gereken bu çiçekler, aydınlık ortamları severler. Ne çok soğuk ne de çok sıcak ortamlar menekşe için uygun değildir. Bu nedenle 15 - 27 derece arası sıcaklıklarda bakım yapılması önerilir. Devamlı olarak gelişim gösteren bir çiçek türü olduğu için, gübre ihtiyacı da devamlı sağlanmalıdır. Nemli ortamlardan hoşlanırlar ancak hava akımı olan yerlerden uzak tutulmalıdır.

Yaprakları sararmaya başladıysa bir şeyler ters gidiyor demektir. Ya fazla sulanmış ya da soğuk almış olabilir. Toprak çok nemli ise sulama yapmak gerekmez. Tamamen kuruduğunda sulama gerektirir. Sararmış yaprakları kesebilirsiniz. Tüylü görünümlü yapraklara sahip olan bu çiçekler, sulama esnasında yapraklarına su değmemesine dikkat edilmelidir. Sulama yaptıktan sonra alt tabakta su kalmamasına dikkat etmeliyiz. aydınlık ve pencere yakını alanlarda, süzülmüş güneş ışığı alması sağlanmalıdır.

Çiçekli bitkiler için kullanılan besinler bitki için yararlı olacaktır. Çiçek açması öncesinde bol azotlu gübre, daha sonra da potasyum ağırlıklı gübre kullanılmalıdır. Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmayan ortam sağlanması da çiçeğin sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.