Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.

Menekşe Çiçeği Bakımı

Bu yazımızda; Şubat ayının gözde çiçeklerinden, neredeyse hemen herkesin evinde bulunan ve tercih edilen salon bir salon çiçeği olan menekşe çiçeğinin özelliklerine ve bakımına yer vereceğiz.

Menekşeler çoğunlukla saksılarda yetiştirilmesi tercih edilen bitkilerdendir. Ancak bunun dışında park ve bahçelerde de süsleme amaçlı kullanılabilmektedir. 500'e yakın türü bulunan bu çiçek, en çok kuzey yarım kürede yetişir. Menekşeler uzun ömürlü bitkilerdir. Ancak bazı durumlarda dönemlik olarak da yetiştirilebilmektedir. Çiçek yerleşimi düzensiz olan ve kalp şeklini andıran yaprakları ile, genellikle adının renginde (menekşe) olan bu çiçeğin, pembe, beyaz, mavi ya da sarı renkli çiçek açan türleri de bulunmaktadır. 

Yabani türleri de bulunan bu çiçek genelde ilkbahar aylarında çiçek açar. Kozmetik sektörü ve tıp alanında da kullanılan menekşenin en bilinen türleri Afrika Menekşesi, Hercai Menekşe ve Cezayir Menekşesi olarak sayılabilir.