Neden Çiçek Siparişi ?

Neden Çiçek Siparişi ?

Araştırmalar göstermektedir ki çiçekler herkes için çok değerlidir ancak yaşlı nesil için daha büyük öneme sahiptir. Çiçek göndermek hediye edilen kişi için çok büyük öneme sahiptir.
-          Gönderilen çiçeklerin renkleri hediyeyi özelleştirmektedir.
-          Görünüşü ve kokusu hediye edilen kişinin modunu yükseltmektedir.
-          Çiçek göndermek duygusal bir etki yaratmaktadır.
-          Çiçek alan kişi kendini daha özel hissetmektedir.
-          Çiçekler kişiler arasında etkileşimi artırmaktadır.
-          Çiçek hediye edilen kişiler sahiplenildiğini hissederler.
Çiçek hediye etmek bazıları için geleneksel bir davranıştır. Ancak içinden gelerek çiçek hediye etmek de çok yaygın bir davranıştır.
Çiçekler romantik durumlar için en önemli hediyelerdir. Bunun yanında çiçek gönderen kişi kendini göstermiş ve akıllara yer etmiş olur.

Çiçek Siparişi
Çiçek Gönderme Alışkanlıkları

Alışkanlıklar gösteriyor ki lokal çiçekçilerden alışveriş yapanların çoğu çiçekleri kendi evleri için almaktadır. Online mağazalardan gönderilen çiçekler ise genellikle hediye etmek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra lokal çiçekçilerden yapılan alışverişlerde tazelik, beklenti, uzun ömürlülük ve dayanıklılık ön plana çıkmaktadır. Genellikle insanlar çiçekleri kendileri seçip almasına rağmen internet üzerinde yapılan alışverişler fiyat seçenekleri, görsellik ve gönderim olanaklarından yararlanmak isteyenleri çekmektedir.
 
X,Y ve Z Nesillerine Göre Çiçek Alışkanlıkları
 
1980 ve 1999 yılları arasında doğan kişilerin (Y nesli) çiçeklere karşı zaafları vardır. Bu nesil arasında hediye olarak gönderilen çiçekler kişiler arası etkileşimi en üst seviyeye çıkartmaktadır. Ancak en iyi çiçekçi nereden bulunur ve en güzel çiçekler nasıl gönderilir bu konuda diğer nesillere göre daha az bilgileri vardır. Y neslinin çiçek seçimini kendileri yapıp teslim etme eğilimleri diğer nesillere göre daha fazladır. Bu eğilim Y neslinin hediyeyi kişiselleştirme davranışından kaynaklanmaktadır.
1965 ve 1979 yılları arasında doğanlar (X nesli) Y nesline göre çiçeklere karşı daha duygusal bir eğilime sahiptir. Çiçek renklerine, görünüşüne ve kokusuna güçlü bir şekilde bağlılık gösterirler. X nesli çiçek hediye etmeyi daha çok geleneksel bir anlayışla yaparlar (özel günler gibi).
Doğum tarihleri 2000 ve üzeri olanlar (Z nesli) ilginç bir şekilde çiçeklere çok önem vermektedir. Z nesli genellikle renkli aranjmanlardan hoşlanırlar. Gül, lilyum ve lale gibi belirli modelleri daha az tercih ederler.  İnternet üzerinden alışveriş yapma alışkanlığı diğer iki nesile göre en fazladır. Satın almak istedikleri çiçekleri en yüksek beklentiyle almak isterler. Fiyat aralıkları satın almak için en önemli faktördür.

Herkese Çiçek - En Yakın Çiçekçi