Nedir Bu Sevgililer Günü?

Sevgililer Günü Şubat ayının 14. Günü birçok ülkede kutlanan bir gündür. Batılı ülkelerde Orijinal adıyla “Valentine’s Day” olarak bilinmektedir. Sevgililer günü Valantine adlı bir papaza ithaf edilen bir bayram olarak ortaya çıkmıştır.Bu günle ilgili çeşitli efsaneler dilden dile dolaşmaktadır. Valantine isimli papazın insanlara sevgi dağıtmaktan hoşlandığı için böyle bir gün ortaya çıktığını söyleyenler olduğu gibi, yine aynı papazın hoşlandığı kişiye yazdığı notu kişiye “Your Valantine’s” şeklinde imzalamasından doğan bir gün olduğundan bahsedenlerde bulunmaktadır.

Milattan önce 4.yy da çiftler bir festival sırasında kura çekerek eşleşir ve bir dahaki festival zamanına kadar sevgili olurlarmış. Ancak bu durum iyi savaşamadıkları gerekçesi ile imparatoru rahatsız etmiş. Ve sevgililerin birlikte olmasını yasaklamış. Ancak Aziz Valantine adlı papaz çiftleri gizlice evlendirmeye devam etmiş. Bu durum ortaya çıkınca Aziz Valentine 14 Şubat tarihinde idam edilmiş. Ve o zamandan beri 14 Şubat Aziz Valentine anısına Sevgililer Günü olarak kutlanmaya devam etmiş.

Bunun dışında Sevgililer Günü ile ilgili farklı söylentilerde mevcut. 1381 yılında yayınlanmış bir kitapta 14 Şubat tarihi kuşların çiftleşme tarihi olarak belirtilmektedir. Bu tarihte sevgililer birbirlerine Valantine şeklinde hitap ederek çeşitli notlar yazmaktaydılar.

Antik Yunan dönemine dayanan efsane ise Zeus ve Hera’nın evlilik tarihi olan 14 Şubat gününe adanan ve Gamelyon ayı olarak adlandırılan Ocak ve Şubat ayı ortasına denk gelen zamandır. Günümüzde ise Sevgililer Günü 1800 yıllarda yollanan ilk kutlama kartından itibaren sevgililerin birlikte zaman geçirdikleri, birbirlerine hediyeler ve kutlama mesajları gönderdikleri bir gün olarak kutlanmaya devam etmektedir.

Sevgililer günü Valantine adlı bir papaza ithaf edilen bir bayram olarak ortaya çıkmıştır.