Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.

Orkide Çiçeği ve Bakımı

Masumiyetin,zerafetin,sevginin ve gücün simgesi orkidenin kendine özgü güzelliği ile en çok tercih edilen ve beğenilen çiçekler arasında olmasını sağlamıştır. Özellikle kadınlar tarafından kendilerine hediye edilmesinden çok hoşlandıkları bir çiçek olan orkide, her zaman tüm dünyada en gözde çiçekler arasında yerini almıştır. Bu kadar çok beğenilen, narin ve ince duruşu sebbei ile bakımının zor olduğu düşünülen, bakımı konusunda bilgi sahibi olmak istenen orkideyi bu yazımızda tanımaya çalışağız. 

Orkide Çiçeği Hakkında Genel Bilgi

Orkide, salepgiller familyasına ait bir salon ve süs bitkisidir. Çeşitliliği açısından dünyanın en geniş ailesine sahip olan orkideler (epifitik ve terrestrial olmak üzere) ağaç üzerinde ve toprak altında yaşayan iki gruba ayrılır.

Ağaç üzerinde yaşayan orkideler tropik orkidelerdir ve kesme orkide şeklinde de kullanılmaktdır. Orkideler güzelliklerinin ve zerafetlerinin yanında, sahip oldukları güzel kokular ile de gözde çiçekler arasında yerini almaktadırlar. Orkidelerin etrafa yaydıkları bu hoş kokuları ve güzel renkleri ile böcek ve arıları kendilerine çekerler.

Böylece üzerine konan böceklerin ayaklarına yapışan çiçek tozları farklı bir orkideye geçirilerek tozlaşma meydana gelmiş olur.

 

Orkide Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkidelerin nekadar narin, cazibeli ve tercih edilen çiçek türleri araında olduğunu belirtmiştik. Bu kadar güzel ve özel bir çiçek olan orkidenin bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Orkide elverişli ortam ve bakımı için gerekli şartlar temin edildiğinde uzun ömürlü bir çiçek olarak yaşam alanlarımıza renk ve güzellik katacaklardır.