Orkide Çiçeği ve Bakımı

Masumiyetin,zerafetin,sevginin ve gücün simgesi orkidenin kendine özgü güzelliği ile en çok tercih edilen ve beğenilen çiçekler arasında olmasını sağlamıştır. Özellikle kadınlar tarafından kendilerine hediye edilmesinden çok hoşlandıkları bir çiçek olan orkide, her zaman tüm dünyada en gözde çiçekler arasında yerini almıştır. Bu kadar çok beğenilen, narin ve ince duruşu sebbei ile bakımının zor olduğu düşünülen, bakımı konusunda bilgi sahibi olmak istenen orkideyi bu yazımızda tanımaya çalışağız. 

Orkide Çiçeği Hakkında Genel Bilgi

Orkide, salepgiller familyasına ait bir salon ve süs bitkisidir. Çeşitliliği açısından dünyanın en geniş ailesine sahip olan orkideler (epifitik ve terrestrial olmak üzere) ağaç üzerinde ve toprak altında yaşayan iki gruba ayrılır.

Ağaç üzerinde yaşayan orkideler tropik orkidelerdir ve kesme orkide şeklinde de kullanılmaktdır. Orkideler güzelliklerinin ve zerafetlerinin yanında, sahip oldukları güzel kokular ile de gözde çiçekler arasında yerini almaktadırlar. Orkidelerin etrafa yaydıkları bu hoş kokuları ve güzel renkleri ile böcek ve arıları kendilerine çekerler.

Böylece üzerine konan böceklerin ayaklarına yapışan çiçek tozları farklı bir orkideye geçirilerek tozlaşma meydana gelmiş olur.

 

Orkide Bakımı ve Yetiştirilmesi

Orkidelerin nekadar narin, cazibeli ve tercih edilen çiçek türleri araında olduğunu belirtmiştik. Bu kadar güzel ve özel bir çiçek olan orkidenin bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Orkide elverişli ortam ve bakımı için gerekli şartlar temin edildiğinde uzun ömürlü bir çiçek olarak yaşam alanlarımıza renk ve güzellik katacaklardır. Orkideleri direk güneş ışığından koruyarak serin ve aydınlık bir ortamda muhafaza etmemiz gerekmektedir.

Yetişmeleri için uygun sıcaklık 18-27 derece arasındadır. Evlerimizde yetiştirilmei en kolay olan orkide türü Phalaenopsis Orkide olarak adlandırılan orkide türüdür. Pembe, mavi, beyaz, fuşya gibi renkleri olan bu orkide türü bakımı kolay olan tür orkidelerdendir. Direk güneş ışığına maruz kalmasını engelleyecek şekilde pencere kenarına konulabilir. Panjur ya da jaluzi aralığından sızan güneş ışığı yeterli olacaktır. Orkidelerin bakımında bir diğer önemli nokta nemli kalmalarını sağlamaktır.

Püskürtme şeklinde su vererek nemli kalmalarını sğlayabiliriz. Orkideleri suladığımız suyun kireçsiz olması çok önemli. Zira kireç orkideleri olumsuz yönde etkilemektedir. Ortamdaki nem oranı ortlalama %40 ile %80 arasında olmalıdır. Mayıs ayı gibi sıcak havaların başlaması ile saksı değişimi yapmak uygun zaman olacaktır.  Sulama esnasında dikkat edilecek bir nokta, her sulama esnasında kireçsiz, oda sıcaklığında olan aynı miktarda ve aynı zamanlarda yapılan sulama şeklinde olmasıdır. Orkidelerin ne kedar narin ve hassas olduklarını belirtmiştik. Bu nedenle orkideleri bulundurduğumuz ortamda her hangi bir yere ya da cisme değmiyor olmasına ve hava akımından etkilenmeyecek bir yerde bulunmasına dikkat etmemiz gerektiği öenmli bir ayrıntıdır. Orkideler için özel olarak hazırlanan orkide toprağı ve orkide gübresi ile gerekli olan toprak değşimini ve gübreleme işlemini gereçekleştirmeliyiz.


Gübreleme sırasında dikkat etmemiz gereken nokta kış aylarında ayda bir kez, yazın 1 ya da 2 hafta ara ile bu işlem gereçekleştirmektir. Toprak değişimi ise orkidenin çiçek açmadığı bir zamanda gerçekleşmelidir. Orkdenizin sararan yapraklarını da temiz bir makas yardımı ile düzenli olarak temizlemelisiniz.
 

Orkide Anlamı


Tüm zamanların en gözde, en özel ve güzel çiçeği olan orkidenin de bulunduğu zamana göre taşıdığı anlam değişmektedir. Bereketi ve erkekliği temsil ettiğine inanılan Eski Yunan'da, aynı zamanda cinsiyeti belirlemede rolü olduğu düşünülmekteydi. Bu anlamda erkek, orkidenin büyük yumrularnı yerse erkek çocuğu, kadınların küçük yumruları yemesi durumunda da kız çocuğu olacağı düşünülüyordu.

Bu nedenle o zamanlarda orkide erkekliği, gücü ve cinselliği temsil etmekteydi. Günümüzde de çeşitli anlamlara gelen orkide çiçeği, hediye edilen kişiye göre farklı anlamları yüklemektedir. Eğer sevgilinize ya da eşnize bu çiçeği armağan edecekseniz, orkide zerafet, sevgi ve gücü temsil ederken, annenize hediye edildiğinde ise orkide saflığı ifade etmektedir. Rengine göre de farklı anlamları olan orkide çiçeği, pembe ise sevgiyi,sarı se dostluğu ve beyaz ise saflığı,aşk ve mutluluğu anlatmaktdır.

Bu kadar özel ve güzel olan orkide çiçeğini sizin için önemli ve özel olan insanlara hediye etmek isterseniz Herkese Çiçek tarafından sevdiklerinize özel hazırlanan en taze ve en güzel orkideler kategorisine göz atabilirsiniz.