Papatya Çiçeği ve Özellikleri

Papatya çiçeği ılıman iklimlerde yetişebilen bir çiçek olduğundan nisan ve mayıs aylarında yani ilkbahar mevsiminde çiçek açmaya başlar. Bu nedenle Akdeniz Bölgesi'ne ait bir çiçek olarak görülebilir.
Yetiştiği iklim ve hava koşulları bakımından. Beyaz ve sarı renkteki çiçeklerden oluşan papatya bitkisini bu yazımızda daha yakından tanımaya çalışacağız. Papatya bitkisinin anavatanı Doğu Avrupa ve Küçük Asya'dır. Bunun dışında Yugoslavya, Belçika, Fransa, Almanya, Macaristan, Rusya, Çekoslovakya ve Yunanistan üretimin fazla yapıldığı yerlerdir. 

Papatya bitkisi çok fazlaca rastladığımız bir çiçek olarak ilk bahar mevsiminde parklarda, yeşillik alanlarda, boş arazilerde, otoyollarda, bahçelerde vb karşımıza çıkmaktadır. Kokusu güzel olan papatya çiçeği hemen herkes tarafından sevilen bir bitkidir. Yaşam alanlarımızı ya da çevremizi görsel olarak renklendirmeleri yanı sıra bitkisel tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Bu konuya yazımızın ilerleyen kısımlarında yer vereceğiz. Alaman papatyası (gerbera), biçme ve kır papatyası gibi çeşitleri olan papatya bitkisi sezonluk bir çiçektir. Sadece bahar aylarında açmaya başlar ve tüm yaz bulunur.  

Papatya Yetiştirilmesi ve Bakımı


Papatya bitkisi ekim açısından sonbahar mevsiminde yapılırsa daha verimli olur. Ama Mart ayı içinde de ekim yapmak tercih edilebilir. Kireçli toprakları daha fazla tercih eden papatyalar için ekimi yapılacak alan fazla derin sürülmemelidir. Ekimi yaparken kapalı ve ılıman bir alan tercih edilmeli, çimlenme olayı tamamlandığında asıl ekilecek olan alanlarına alınmalıdır. Papatyalar ile isterseniz bahçelerinizi isterseniz de saksılara ekerek evlerinizi ya da pencere önerinizi renklendirebilirsiniz.

Papatya bitkisinin ekimi yapılırken seyrek aralıklarla yapılmalı, üstü çok fazlaca toprakla örtülmemelidir tohumları ekerek üstüne biraz toprak koyup, elimizle hafif bir şekilde bastırmak yeterli olacaktır. Şayet ekim yapılırken seyrek aralıklarla yapmaya özen göstermediysek, yani sık dikim yapıldıysa bu durumda seyreltme işlemi uygulamak yararlı olacaktır. Aksi taktirde fidelerimiz cılız olarak yetişecektir.

 

Papatya Faydaları


Papatya çiçeğinin görsel olarak bize ve çevremize kattığı güzelliğinin yanı sıra sağlık açısından alternatif tıpta bitkisel tedavi amacıyla kullanılarak sayısız faydaları bulunmaktadır.

Ateş ve solucan düşürücü, uykusuzluk ve gaz sancılarını giderici,adet söktürücü, basur memelerindeki ağrıyı azaltıcı  idrar söktürücü, iltihaplanmayı önleyici ve mikrop öldürücü, cildi besleyici, iştah açıcı, sakinleştirici, yaraların iyileşmesini hızlandırıcı gibi faydaları bulunmaktadır.

Sağlık açısından bu gibi faydalarının olmasının yanı sıra cildimizi ve saçlarımızı yıkama şeklinde kozmetik amaçlı olarak kullanabiliriz. Kantaronla beraber kaynatılırsa, gastrit ve ülsere, Papatya suyuyla baş yıkanırsa baş ağrılarında, rezene ile beraber kullanıldığında gaz sancılarına ve hazımsızlığa, Suyu ile birlikte gargara yapılırsa bademcik iltihaplarına ve boğaz ağrılarına, biberiye ile beraber kaynatılıp içilse adet söktürücü olarak, Oğul otu ile birlikte kaynatılarak suyu içildiğinde uykusuzluk giderici etkiye sahiptir.

 

Papatya Anlamı

Sayısız faydası ve görsel güzelliği ile papatya çiçeğini sevdiklerinize göndermeyi tercih ederseniz saflık, masumiyet ve temiz bir kalbin ifadesi olarak sunmuş olursunuz. Biçme, kır çiçeği ve Gerbera (alman papatyası) gibi çeşitleri bulunan papatya çiçeği temiz bir kalbin ifadesidir.