Phalaenopsis Orkide Bakımı

Phalaenopsis orkidelerin doğal yaşam bölgeleri Asya’nın doğusu, Srilanka ve Filipin’lerin batısında yer alan tropikal ormanlar. Yaşam alanlarının mevsimsel şartlarından dolayı soğuğa maruz kalmaları ve yüksek nemle karşı karşıya olmaları ev, iş yeri gibi ortamlara alışmalarına kolaylık sağlamıştır. Phalaenopsis orkideler yılda iki kez çiçek açıyorlar ve çiçekleri yaklaşık 5 ay kadar açık kalabiliyor. 

Phalaenopsis Orkide Bakımı İçin;
Güneş İhtiyaçları
Doğada ağaç gövdelerinde gölgelerde yaşamasından dolayı direk gelen güneş ışıklarından hoşlanmazlar. Işık alma isteği afrika menekşeleri ile aynı orandadır. Phalaenopsis orkideler için doğu pencereleri en iyi yer olacaktır. Eğer güney pencereye konulacaksa doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamaları gerekir. En çok öğle saatlerinde dik gelen güneş ışınları yaprakları yakacağından perdeden süzülen ışık tercih edilmeli ya da orkide pencereden yaklaşık 2 metre uzakta bulundurulmalıdır.

Sıcaklık ve Nem
Phalaenopsis orkideleri yüksek nem oranından hoşlanır. İdeal bağıl nemi %40-70 civarındadır. Nem miktarını artırmak için çeşitli seçenekler vardır. İçlerinden en pratiği içinde çakıl dolu olan tepsiye su doldurup çiçeği üstüne koymaktır. Fakat burada saksı tabanının su içinde kalmamasına özen gösterilmeli.

Sulama
Phalaenopsis Orkideler köklerinde su depolayamazlar bu nedenle saksılarının sürekli nemli tutulmaya ihtiyaçları vardır. Sulama aralığı ortama göre değişse de hafta bir kez ve ya 10 gün aralıklarla sulanabilir. Sulama aralığını belirlerken saksı harcının suyu emmesini fakat tamamen kurumamasını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Sulama işlemini iki türlü yapabilirsiniz. İlki su dolu bir kapta saksı harcını tamamen ıslatmak beklemek ikincisi ise yine saksı harcının akmakta olan suyun altına tutarak ıslanmasını sağlamak.  Sulama esnasında dikkat edilmesi gereken nokta orkide gövdesinin su ile temas sağlamaması. Eğer sulama esnasında yapraklara, gövdeye su geldiyse peçeteyle emdirilmelidir. Sulamalar gece nem oranı yüksek olduğundan gündüzleri ılık su ile yapılmalı. 

Gübreleme
Phalaenopsis orkidelere gübreleme yapmadan önce dikkat etmemiz gereken nokta diğer bitkilere göre daha az gübre ile gübrelenmeleridir. Ve şunu unutmamalıyız ki az gübre her zaman çok daha iyidir. Orkidelerin gübreleme işlemi büyüme dönemlerinde haftalık yapılmalıdır. Çiçekçilerden aldığınız orkide besinlerini talimatlarında yazılandan daha az miktarda kullanarak gübrelemeyi en aza indirerek daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.