Sardunya Bitkisi ve Bakımı

Yaz aylarında bahçe ve balkonlarımızı süsleyen rengarenk sardunyaların ana vatanı Güney Afrikadır. Sardunya çiçeği İyi bir bakım ile sadece yaz aylarında değil, çok yıllık bir bitki olarak uzun yıllar yaşam alanlarımızı süsleyebilir. Eğer geniş bir bahçeniz yoksa ve çiçek yetiştirmekten hoşlanıyorsanız sardunyalar tam size göre.
Rengarenk sardunyalar balkonlarınız ya da diğer yaşam alanlarınızı süsleyebilir. Tabi ki doğru bir bakımla. Renkleri mor, kırmızı, turuncu yada pembe olabilen sardunyaların, ıtır, sakız, bodur, ceylan, genel sardunya gibi türleri bulunmaktadır. Sardunyalar sıcağı seven bitkilerdir. Bu nedenle yaz bitkisi olarak düşünülmelerine rağmen kış aylarında da -5 derece sıcaklığa kadar muhafaza edilebilirler. 

Sardunya Bakımı

Sardunya çiçeği çok fazla zahmet isteyen ya da zor bakımı olan bir çiçek değildir. Sıcağı seven sardunyalar için, akşam ve sabah güneşi almaları daha yarararlı olacaktır. Direk güneş ışığı yada öğlen saatindeki güneşten korumak yarar sağlayacaktır.

Sardunyayı ektiğiniz toprak gelişmesi için önemlidir. Poşet içerisinde satılan toprakları da kullanabilirsiniz ancak doğal toprak daha yararlı olacaktır.Diğer çiçeklerde olduğu gibi sardunyanın saksısının da toprak olması gerekiyor. Özellikle sıcak bölgelerde. Sardunya bitkisi susuzluğa dayanıklı olan bir çiçek. Ancak tamamen kurumamasına özen göstermeliyiz. Sulama işlemi yaparken suyu toprağa dökmeli yaprak ve özellikle çiçeklerine su gelmemesine dikkat etmeliyiz.

Bu nedenle püskürtme şeklinde sulama sardunya için iyi bir yöntem olmayabilir. Yaz aylarında haftada bir ya da iki defa sulanması yeterli olacakken, kışın bu sıklık daha da azaltılabilir. Toprağın nemini kontrol ederek bu süreyi kendiniz ayarlayabilirsiniz. Sulama işlemini sabah yapmanız mantar oluşumunun önüne geçecektir. Saksı değiştirme işlemini ilkbaharda tercih etmek doğru olacaktır. İki yılda bir bu işlemi tekrarlamak gereklidir. Solmuş olan yapraklarını düzenli bir şekilde toplamak ve gerektiği zamanlarda (mart-nisan ayı gibi) budama işlemini yapmak bitkinin ömrünü uzatacaktır.

Bitkinizi güçlendirmek için sıvı gübrelerden yararlanabilir ya da yumurta kabuğu, kuş pisliği gibi doğal gübreleri tercih edebilirsiniz. Gübreleme işlemini ilkbaharda yapabilir ve bu işlemi 2-3 haftada bir tekrarlayarak bitkinizi yaza hazırlayabilirsiniz.