Şeflera Bakımı

Yaşam alanlarınızı çok daha estetik ve şık göstermek amacıyla tercih edebileceğiniz şeflera saksı çiçeği, en çok sevilen salon çiçekleri arasında yer alır. Şeflera çiçek bakımı doğru şekilde yapıldığında bitkinin boyu 70 cm ve 130 cm arasında değişir. Bu noktada çiçekseverler arasında şeflera bakımı nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulur. 

Şeflera Saksı Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Bol ışık seven şeflera saksı çiçeğinin sorunsuz bir şekilde yetiştirilebilmesi için, şeflera bitkisinin bakımı sürecinde doğru yöntemler uygulanmalıdır. Şeflera çeşitli bir saksı bitkisi olmasına rağmen, çiçeğin her birinin bakımı genel olarak benzerlik gösterir. Örneğin; bodur şeflera bakımı ile alacalı şeflera bakımı süreçleri birbirleriyle aynı sayılır. 

Dolaylı Olarak Güneşlendirin

Kusursuz şeflera bakımı için çiçeğin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerekir. Dolaylı olarak güneşlendirilen yerler günlük olarak değiştirilmelidir. Bu sayede bitkinin her bölgesi gün ışığından faydalanma imkanına sahip olur. 

Rüzgâr Akımından Uzak Tutun

Şeflera bitkisi bakımı sürecinde çiçeğin rüzgâr akımından uzak tutulması önemlidir. Rüzgâr akımına maruz bırakılan çiçeğin zarar görmesi kaçınılmazdır. Bu tür durumlarda şeflera yaprak sararması ve yaprak dökülmesi gibi problemler ortaya çıkar. Bu nedenle çiçeğin kapı ya da cam önünde yetiştirilmesi sakıncalıdır. 

Şeflera Saksı Çiçeği Ne Kadar Sıklıkla Sulanmalıdır?

Şeflera çiçeği bakımı nasıl yapılır sorusu en çok merak edilen konular arasında yer alır. Genel olarak çiçeğin sıcak yaz günlerinde haftada iki kez, kış aylarında ise haftada bir kez sulanması uygundur. 

Sulama işlemi için kullanılan kabın ise aynı olması ve her seferinde aynı miktarda su ile sulama yapılması önemlidir. Suyun soğuk ya da sıcak olmaması, oda sıcaklığında su kullanımının tercih edilmesi gerekir. Böylece çiçeğin kökleri ya da yaprakları zarar görmez. Böceklenme olmaması için saksının alt kabında biriken suyun dökülmesi gerekir. Aksi halde şeflera bakımı hastalıkları ortaya çıkar. 

Şeflera Saksı Çiçeği Nasıl Budanır?

Şeflera çiçeği budama işlemlerinin düzenli olarak gerçekleştirilmesi sonucu çiçek çok daha canlı ve güzel görülür. Şeflera çiçeğinin bakımı nasıl olur sorusunun cevabı için budama işlemlerinin nasıl yapılacağı iyi bilinmelidir. Çiçeğin kuruyan ve sararan yaprakları makas yardımıyla kesilmeli ve çiçek düzgünce şekillendirilmelidir. Ayrıca kesilen yerlere hava akımı girmemesi için bu bölgelerin soğuk silikon ile kapatılmasını tavsiye ederiz. 

Şeflera Çiçeği Vitamin Takviyesine İhtiyaç Duyar Mı?

Schefflera saksı bitkisi bakımının kusursuz olması için gerekli vitamin takviyelerinin düzenli olarak yapılması önemlidir. Bu sayede çiçek çok daha sağlıklı ve canlı görünür. Vitamin takviyesi sürecinin dikkatli yapılması gerekir. 

Özellikle budama dönemlerinde kesinlikle kullanılması gereken vitaminler sayesinde bitkinin çiçek açması ve gelişmesi kolaylaşır. Genellikle bir litre suya bir kapak ölçeğinde vitamin eklenir ve su iyice karıştırılır. Ardından sulama işlemi bu karışımla gerçekleştirilir. Bu uygulamanın ayda bir ya da iki kez yapılması gerekir. 

Şeflera Bitkisinin Çoğaltılması Nasıl Olur?

Şeflera çiçeğinin çoğaltılması genel olarak bitkinin köklerinden ayrılması yöntemiyle gerçekleştirilir. Bazen ise şeflera çiçeği yapraktan çoğaltma yöntemi tercih edilir. Ayrılan çiçek parçası suda çimlendirilir ve daha sonra ufak bir saksıya dikilir. Ardından bu saksı bitkisi şeflera çiçeği zehirli mi korkusu olmadan gönül rahatlığı ile yaşam alanlarında kullanılabilir. Şeflera çiçeği anlamı bilinmese dahi, estetik görünümü ve zarafeti nedeniyle bu eşsiz bitki en çok tercih edilen çiçekler arasındadır. 

Çiçek gönderirken çiçek buketleri kadar kalıcı saksı bitkileri de iyi birer hediye olabilir. En özel günlerde farklı ve özel çiçek hediyeleri konusunda değişik fikirler edinmek isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.