Spathiphyllum Çiçeği (Barış Çiçeği) ve Bakımı

Spathiphyllum Çiçeği (Barış Çiçeği) ve Bakımı

 
Saksı çiçekleri ev ve iş yerlerimizi, ofislerimizi süsleyen, kimi zaman sevdiklerimize hediye ettiğimiz, kimi zaman da kendimize ev arkadaşı olarak tercih ettiğimiz çiçekler arasında yer almaktadır. Bunlar arasında bazılarımızın Yelken Çiçeği, bazılarımızın da Barış Çiçeği olarak tanıdığı Spathiphyllum Çiçeği uzun ömürlü bir saksı ve süs çiçeği olarak tercih edilenler arasında yerini almaktadır.
 
Beyaz çiçeği, oval ve büyük yaprakları ile hoş bir görüntüsü olan Spati çiçeği, az bir ışık kaynağı ile de idare edebildiğinden tercih edilen saksı çiçekleri arasında yer almaktadır. Çünkü bu nedenle hem ev hem de ofislerde bakımı kolay olacaktır. Direk güneş ışığı gereksinimi yoktur. Aydınlık bir ortam bitkinin sağlıklı büyümesi için yeterli olacaktır. Zaman zaman saksının yönünü değiştirerek tüm yaprakların gün ışığı görmesini sağlamanız faydalı olacaktır. Çünkü spatifilyum çiçeğinin ışık gören yaprakları güneşe doğru bir eğilim göstermektedir. Az ışıkla da idare edebildiğini söylemiştik. Bu bitkinin yaşaması için yeterlidir. Ancak ışı kaynağının arttırılması gelişiminin hızlanmasını sağlayacaktır.

Yelken çiçeği olarak da bilinen barış çiçeğinin ev ve ofis gibi alanlarda tercih edilmesinin bir diğer nedeni de ortamdaki havayı temizleyici bir özelliği olmasından kaynaklanmaktadır.
Tropikal bir bitki türü olmasından dolayı nemli ortamlardan hoşlanan spathiphyllum çiçeğinin toprağını kurutmamaya özen göstermeliyiz. Toprak kurudukça sulama yapmak yeterli olacaktır. Fazla sulamaktan da kaçınılmalıdır. Sulama işlemini oda sıcaklığında dinlendirilmiş su ile yapmanızı öneririz. Kış ve yaz aylarında verilen su miktarı farklı olmalıdır. Kışın su gereksinimi azalırken yazın daha fazla olacaktır. Bunu toprağın kurluğu kontrol edilerek ayarlamak mümkündür.
Bahar aylarında çiçek açan barış çiçeği, eğer zamanı gelmesine rağmen çiçek açmadıysa aldığı ışık yetersiz kalmış demektir. Bu durumda ışık kaynağının arttırılması faydalı olacaktır. Bitkinin sağlığı için yılın belli zamanlarında dinlendirilmesi yeterli olacaktır. Bu işlemi bitkiyi yılda 2 kez hem susuz hem de güneşsiz bırakarak yapabilirsiniz.
Bitkinin sararan ya da çürümüş olan yaprakları varsa bunlar belli aralıklarla temizlenmelidir. Biti köklerinden ayrılarak nisan ayı dönemlerinde çoğaltılabilir. Bitkinin yeri belirlenirken hava akımlarından etkilenmeyecek bir alan seçilmesi uygun olur. Daha önce gevşek bir toprak içerisinde olması saksı değişimi sırasında köklerin zarar görmemesi açısından avantaj sağlar.