Yengeç Burcu ve Anemon Çiçeği

22 Haziran ve 23 Temmuz arasında doğanların dahil oldukları Yengeç burcu insanları Anemon çiçeğinin renkleri ile adeta büyülenir. Su grubu burçların arasına dahil olan Yengeç burcu insanları duygusal ve duyarlılıkları ile tanınırlar.

Çevrelerinin de aynı şekilde olmalarını beklerler. Ailelerine düşkün, merhametli, becerikli, tutumlu olan yengeç burçları aynı zamanda dağınık, kıskanç, aşırı duygusal ve değişken duygulara sahip insanlardır. Ön sezi yetenekleri ve duygusallıkları ile Yengeç burcunu tam anlamı ile ifade eden kelime 'Hissederim' dir. Beyaz, gümüş, gri, mor gibi renklerin yanında pembe ve Akdeniz'den gelen renkleri seven Yengeç için en ideal çiçek yine Akdeniz izlerini taşıyan Anemon yani Akdeniz Lalesidir. Manisa lalesi olarak da bilinir. Bunun dışında nilüfer, beyaz güller ve zambak çiçekleri de yengeç burcu sevdiklerinize hediye edebileceğiniz diğer alternatifleriniz. 

Anemon Çiçeği

Anemon çiçekleri pek çok ülkede yetiştirilebilmektedir. Ülkemizde ise doğal olarak yetiştiği alanlar Akdeniz bölgesi; İzmir ve Aydın'da bulunur. Birçok renge sahip olan anemon çiçekleri arasında en bilinen ve aynı zamanda kozmetik alanında da kullanılan mavi anemon çiçeğidir.

Mavi anemon çiçeği beklenti anlamında kullanılan bir çiçektir. Eski Yunan'da ruh ve canlılığı ifade ederdi. Bu yüzden gençlik ve tazelik anlamlarını da taşır.  Mavi anemon çiçeği ortasında bulunan çiçek özü ile uçucu yağlar elde edilebilir. Kokulu bir çiçektir ve elde edilen yağ kozmetik alanında kullanılır.

Özellikler boyun ve çevresindeki kırışıklıkları gidermek ve cilde canlılık kazandırmak için tercih edilir. Anemon çiçekleri farklı renklerde olabilen çok yıllık bitkilerdir. Çeşitlerine göre çiçek açma zamanları da değişiklik gösterebilir. Bu süre Şubat ve eylül arasında olabilir.

Anemonların yetiştirilmesi de çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Bazı türleri (bodur anemon) gölge ortamlardan hoşlanırken, bazıları (Japon anemonu) da güneşi sever. Kesme çiçek olarak kullanılabilen anemon çiçeği aynı zamanda çevre güzelleştirmesi için de tercih edilir. Kışın soğuktan korunması gereken bitki bol gübreden hoşlanır.