Karanfiller

Yüzyıllar boyu insanlar güzelliği hayatın her anında yaşamak için doğanın hediyelerini keşfetmişlerdir. Çiçekler arasında hoş kokusu ve güzel görüntüsüyle öne çıkan karanfil dünyanın en çok sevilen çiçek türleri arasında yer alır. Mezopotamya’daki ilk bahçelerde karanfil çiçeği her zaman önemli bir yere sahipti. 

İnsanlara yeryüzünde cenneti sunmak için tasarlanan ilk bahçelerden günümüze karanfil güzelliğin simgesi olmaya devam eder. Karanfil hoş kokulu ve narin görünümlü bir çiçektir. Efsanevi Babil Bahçeleri’nde çok çeşitli karanfil türleri eşsiz bir cennet görünümünü tamamlıyordu. İlk çağların botanik bilgilerine bakıldığında karanfilin her zaman güzel ve etkileyici bahçeler tasarlanırken kullanıldığı görülür.  

Günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde 80’den fazla karanfil türüne rastlanır. Karanfil çiçeklerinin görünüşü türüne göre değişir. Karanfiller genellikle mor, beyaz, pembe ve kırmızı renklerde olur. Karanfil kokulu çiçekler arasında yer alır. Taç yapraklı ve ince saçaklı görünüme sahiptir. Karanfil yaprakları karşılıklı birbirine bakar şekilde bir görünüm sunar. Karanfiller toplu çiçekli, bodur, büyük çiçekli ve bodur olarak sınıflandırılır.  Ensiz sivri bir bitki olan karanfil aynı zamanda şifalı bir bitki olarak da öne çıkar. Hem güzellik hem de şifa sunan karanfil türlerine göre farklı amaçlarda kullanılır.  En çok bilinen karanfil türleri şunlardır;

 • Alp karanfili

 • Anadolu karanfili

 • Pesent karanfili

 • Çin karanfili

 • İspanya karanfili

 • Büyük çiçekli karanfil

 • Nis çocuğu yediveren karanfil

 • Margarit karanfil

 • Amerikan karanfili

 • Büyük çiçekli yediveren karanfil, şeklindedir

Karanfil Çiçeğinin Anlamı Var Mıdır?

Tarih boyu insanlar çiçeklere çeşitli anlamlar yüklemişlerdir. Masallarla, anlatılarla nesilden nesile aktarılan çiçek anlamları çeşitli duyguları ifade eder. Karanfil birçok kültürde anlamı olan bir çiçektir. Karanfil ince saçaklı taç yapraklıdır. Karanfiller renklerine göre anlamlar ifade eder.  Ilıman bölgelerde yetişen karanfil genel olarak samimiyet, içtenlik, sıcaklık gibi anlamlarla eşleştirilmiştir. Karanfil çiçeğinin renklerine göre anlamları şöyledir;

 • Kırmızı karanfil: Aşk ve sıcaklık.

 • Beyaz karanfil: Saflık ve masumiyet.

 • Pembe karanfil: Şefkat ve içtenlik.

 • Mor karanfil: Derin sevgi ve asalet.

 • Sarı karanfil: Sevgi ve sıcaklık.

Karanfil seçerken anlamlarına göre seçim yapabilirsiniz. Aşkınızı anlatmak için kırmızı karanfiller tercih edebilirsiniz. Beyaz karanfillerle en saf ve temiz duygular ifade edilebilir. Pembe kırmızı karanfil buketleri aşkın ve şefkatin bir arada ifade edilmesine olanak tanır. Mor ve sarı karanfiller birlikte aile ve derinden sevgiyi ifade eder. Pembe beyaz karanfil buketleri samimiyet ve masumiyet ifade eden buketlerdir. Tek tek karanfil dağıtmak topluluklarda sevgi ve kardeşlik duygularının paylaşılmasını sağlar. Birçok organizasyonda topluluklara karanfil dağıtılır. Bahçede karanfil yetiştirmek huzurlu, sevgi dolu bir yuvayı simgeler.  Karanfil arkadaşlık ve samimiyet ifadeleri için de tercih edilir. Aşkın güzelliğini, sevginin saflığını karanfille ifade etmek mümkündür.

Karanfil Çiçeği Ne Zaman Açar?

Karanfilgiller Caryophyllaceae familyasına dahildir ve karanfil çiçeği Dianthus cinsinin türleri olarak sınıflandırılır. Karanfil hemen hemen her türlü toprakta yetişen bir çiçektir.  Fide yoluyla çoğaltılan karanfiller bahçelerde, balkonlarda, evlerde, pencere kenarlarında yetiştirilebilir. Karanfiller sıklıkla Akdeniz Havzasında yetişir. Yarı gölgeli ya da güneşli alanlar karanfil yetiştirmek için daha uygundur. Karanfil tohumları ilkbahar ve yaz aylarında ekilir. 

Ekilen karanfiller bir dahaki yaz aylarında çiçek açar. Erken ekim yapılırsa karanfiller baharda çiçek açabilir.  Yaz sonunda ekim yapılırsa çiçekler sonbaharda açabilir. Karanfilin ekileceği toprak geçirgenliği yüksek olan toprak olmalıdır. Karanfil yetiştirirken sıcaklığa dikkat etmek gerekir. Karanfil için en uyun sıcaklık gündüz 16-18 derece ve gece 11-12 derecedir.  

Karanfilin toprağı her zaman nemli olmalıdır. Karanfil çiçeklerinin canlı ve güzel olması için sıcaklık, nem oranı gibi değerlere dikkat etmekte yarar vardır. Karanfil genel olarak Haziran ve Ağustos ayları arasında çiçek açar. Karanfillerin boyu 60-90 cm arasında olabilir. Karanfiller yılda iki kere çiçek açmasıyla özellikle değerli görülür. Karanfilin bir diğer özelliği de dayanıklı olmasıdır. Zor şartlar yetişen bir çiçektir. En fazla koku yoğunluğu olan karanfil kırmızı karanfildir. Tüm estetik güzelliği ile birlikte karanfil şifa veren bir bitki olma özelliğine de sahiptir. Balgam söktürücü etkisiyle şifalı bitkiler arasında yer alır. Karanfillerin ilk çiçek açtığı zamanlar oldukça güzel bir görüntü ortaya çıkar.

Karanfil Çimlendirme Nasıl Yapılır

Karanfil Türkiye’deki kesme çiçek üretiminin %60’ını oluşturan bir çiçektir. Karanfil tohumlarını çimlendirmek için öncelikle tohumları bir süre suda bekletmek gerekir.  Karanfil çimlendirme işlemi aşamalarını şöyle sıralayabiliriz;

 1. Karanfil tohumlarını suda bekletme

 2. Tohumları sudan çıkartıp nemli pamuk ya da nemli bez ile sarma

 3. Tohumların çatlaması ve filizlenmesini kontrol etme

 4. Tohum filizine zarar vermeden istenilen yere ekme

 5. Ekim sonrası çiçeğe ilk suyunu verme

 6. Karanfil filizlerinin ekilmesinden sonra periyodik olarak sulama

Karanfil tohumları filizlendirilmeden ekilmemelidir. Çimlendirme işlemi yapılmadan çiçek ekimi doğru yapılamaz. Karanfilgiller caryophyllaceae familyasına ait olan karanfil zengin humus içeriği olan toprakta verimli yetiştirilir. Karanfil yetiştirmek çok emek isteyen bir iş değildir. Sulama işlemi için belli bir ayar yapmak gerekir. Çok sıcak havalarda toprak daha fazla sulanabilir. Ancak toprak sadece nemli olmalıdır. Çamur kıvamına gelecek kadar sulanmamalıdır. 

Karanfil Çiçeği Neyi Simgeler

Karanfil düğün, cenaze, festival gibi toplu buluşmalarda özellikle tercih edilen bir çiçektir. Karanfil barışı, sevgiyi, paylaşımı simgeler. Çim gibi sık biten karanfil çiçeği bereketli bir çiçek türüdür.  

Türkiye’de çok ekilen Hüsnüyusuf karanfili şair karanfili olarak da bilinir. Çin karanfili dünyada en çok tercih edilen karanfil türleri arasında ilk sıralarda yer alır. Karanfil renklerine göre farklı anlamlar ifade etse de karanfilin tüm kültürlerde birleştirici bir simge olarak ifade bulduğu görülür. Karanfil aynı zamanda şifa veren bir bitki olarak da tanınır. 

Çağlar boyu insanlar karanfili çeşitli hastalıların tedavisinde kullanmıştır. Günümüzde de ağız kokusunu gidermek, mideyi yumuşatmak gibi iyileştirici yanlarıyla da kullanılır. Karanfil çiçekler elde etmek dışında baharat olarak da tercih edilen bir bitkidir. 

Karanfil Çiçeği Fiyatı Ne Kadardır

Karanfil çiçeği buket olarak en çok tercih edilen çiçeklerdendir.  Özel günlerde, tebriklerde, sürprizlerde karanfil buketleri tercih edilir. Ucunda tek tek çiçek yaprakları olan karanfil sade ama etkileyici bir çiçek türüdür.  

Karanfil buketleri tek renk, iki renk, üç renk ya da tüm renkler olarak buket seçenekleri sunar. Herkese çiçek.com özel tasarım karanfil buketlerini memnun kalacağınız fiyatlara satın alma olanağı yaratıyor. Hızlı ve kolay teslimat avantajıyla istediğiniz yere istediğiniz tarih ve saatlerde karanfil buketi gönderebilirsiniz. Bahçede karanfil yetiştirmek için de tohum tercih edebilirsiniz.  Karanfil bulunduğu ortama güzel kokular yayarak olumlu enerjileri davet eder. Karanfil buketi gönderdiğiniz kişi çiçeklerin güzel kokusuyla kendini iyi hisseder. Karanfilin şifalı etkisi öksürük kesici olmasından da anlaşılır. 

Öksürük kesmek için karanfil çayı içilir. Karanfil bir ortamda olduğunda da daha rahat ve keyifli nefes alınmasına yardımcı olur. Ülkemizde karanfilin 50’den fazla çeşidi yetiştirilir. En çok tercih edilen, hoş kokulu karanfil çeşitlerini uygun fiyat, hızlı ve kolay teslimat farkıyla sipariş edebilirsiniz.