Her Gün Aynı Gün
Ücretsiz Teslimat

Beyaz Prenses Çift Dallı Orkide

119.90 TL
109 ,91 TL
KDV Dahildir
Her Gün Aynı Gün
Ücretsiz Teslimat

Beyaz Melek Tek Dal Orkide

94 ,90 TL
KDV Dahildir
Her Gün Aynı Gün
Ücretsiz Teslimat

Mor Çift Dallı Orkide

139 ,90 TL
KDV Dahildir

Orkideler

Geçmişten bu yana sıklıkla kullanılan orkideler, hem görünüm hem de kolay bakım açısından tercih edilir. Günümüzde hasta ziyareti, ev ziyareti ve diğer sebeplerden ötürü satın alınabilen orkide, aynı zamanda dekoratif açıdan da kullanılır. Ev ortamında son derece hızlı bir şekilde büyüyebilen bitki, bu sayede kolayca bakılır. 

Su ve güneş açısından normal düzeylerde ihtiyaçlara sahip olan çiçek, böylelikle kişiye herhangi bir zahmet oluşturmaz. Aksine, kolayca orkide büyütmek ve bakmak mümkündür. Orkide türlerine göre birden fazla kola ayrılır. Bu türlerin ortak noktası ise elbette mükemmel görünümdür. Rengarenk yapıda olan orkideler, bulunduğu ortama renk katar. Orkide bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı ise basit maddelerde saklıdır. Tabi bakımı kadar orkidenin fiyatı da merak edilenler arasında yer alır.

Orkide Çiçeği Anlamı Nedir

Anlam olarak masumiyeti ve zarafeti temsil eden orkide, nitekim bunu zarif görüntüsüyle kanıtlar. Dayanıklı olan orkide, standart oda sıcaklığında çiçek açma yetisine sahiptir. Orkide, saksıda yetiştirilebilir ev çiçekleri arasındadır. Tabi bunun için saksı suyu gibi noktalara dikkat etmek gerekir. 

Ev ortamında bakımı yapılabilen bitkiler, elbette çoğu zaman kolayca yetiştirilebilir. Bunun en güzel örneklerinden olan orkide, uzun boylu olmasına rağmen kısa sürede çiçek açar. Ebatlarına göre seçebileceğiniz orkide için uzun boylu ve tohumlu türlere yönelebilirsiniz. 

Genellikle sıcak dönemlerde açan orkideler, çiçek açmış bir şekilde de satın alınabilir. Bolca ve gür olacak şekilde çiçek açan orkide, bu aşama sonrasında solar ve uykuya geçer. Ta ki tekrar çiçek açma dönemine kadar. Bir anda gelişen, büyüyen ve çiçek açan orkide, hoş bir görüntünün yanı sıra güzel bir koku da oluşturur. 

Birçok kişi tarafından sevilen orkide kokusu, doğanın ne denli mucizevi bir etkiye sahip olduğunu bir kez daha kanıtlar. Kolay yetişen çiçek türlerinden olan orkide, elbette özel bir ilgi ister. Bu ilginin zorlu süreç doğurmaması, orkidelerin günümüzde çok daha fazla popüler olmasını sağlamıştır. Gündüzleri 23 dereceye kadar ılık ortamlarda barınabilen orkide, geceleri ise minimum 18 derece sıcaklık ister. Bu oranlara bakıldığında bitkinin ev ortamına ne denli uyumlu olduğu anlaşılır.

Orkide Renkleri Nelerdir

Yüzlerce orkidenin var olması, bu açıdan renklerin de farklılaşmasını sağlamıştır. 

 • Turkuaz, 

 • Mavi, 

 • Pembe, 

 • Sarı 

 • Turuncu gibi pek çok farklı renk tonunda orkideye rastlamak mümkündür. 

Satın alma aşamasında eğer renge karar veremiyorsanız çiçeği ne için hediye edeceğinizi düşünmenizde fayda vardır. Özellikle daha romantik ve duygusal olması açısından kırmızı tonlarına yakın renkler tercih edilebilir. Bunun yanında kendiniz için yeni bir orkide satın alıyorsanız evinizdeki dekoratif havaya uygun bir seçim yapmayı düşünebilirsiniz. Örneğin; mobilyalar ile uyumlu renkte bir orkide, çok daha göz alıcı bir dekorasyon oluşturacaktır. Hasta ziyaretleri için mavi tonlarında bir orkide seçmek, iç açıcı bir hava yaratacaktır. 

Okyanus mavisini andıran tondaki orkide, aynı zamanda doğal bir görünüm sunar. Tazeleyici etkisi ve mükemmel koku ile bir anda insanı kendisine büyüleyen orkide, böylelikle en güzel hediyeyi vermenizi sağlayacaktır. Bunun için karşınızdaki kişinin sevdiği renkleri düşünmeyi de unutmayın.

Orkide Çiçeği Nasıl Bakılır?

Gün boyu güneş almayan bir yerde konumlandırılabilen orkide, belirli saatlerde güneş ışınlarını karşılamalıdır. Bitkinin yeşermesi, büyümesi ve çiçek açması için gereken miktardaki güneş, fazla miktarda değildir. Bundan dolayı evin orta miktarda güneş alan bir kısmında orkide büyütmek mümkündür. 

İhtiyacından fazla miktarda güneş ışığına maruz kalan orkide, yanabilir ve solabilir. Bu gibi durumlardan korunmak için bitkinin dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir. Herhangi bir dalda görülen solma veya yanma durumunda bitkinin bulunduğu ortamın farklı bir noktası tercih edilebilir. Genellikle bitkilerin yeri değiştirilmemeli gibi bir algı söz konusudur. Bu algı, bitkinin bulunduğu noktayı sevip sevmemesine göre değiştirilmelidir. Bazı bitkiler uzun bir süre sonucunda bulundukları noktayı sevmeyebilirler. Canlılığını yitiren bitki karşısında daha farklı bir noktayı seçmek, yerinde bir karar olacaktır. Orkide bakımı yapılırken şu durumlara dikkat edilmelidir:

 • Güneş miktarı iyi ayarlanmalıdır

 • Özellikle yaz aylarında toprağın kuruması önlenmelidir

 • Çok su vermek yerine belirli periyotlar halinde sulama işlemi yapılabilir

 • Sıcak dönemlerde bol suya ihtiyaç duyulabilir ve sulama miktarı arttırılabilir

 • Büyüme sonrasında toprak değişimi yapılabilir

 • Olası bir böceklenme durumunda doğal yollardan faydalanılmalıdır

 • Orkide kökleri fazla nemi sevmez bundan dolayı sulama sürecinde kökün kurumasına izin verilmelidir

 • Sulama işlemi için sabah ve öğlen saatleri tercih edilebilir

 • Sulama sırasında yaprak aralarına su gelmemesine dikkat edilmelidir

 • Akşamları sulama yapmak, mantar gibi sorunlara kaynaklık edebilir

 

Orkide Çeşitleri Nelerdir

Çok sayıda orkide çeşidinden de söz etmek mümkündür. Bu çeşitler arasında en sık bilineni Phalaenopsistir. Bu tür, günümüzde orkide denilince akla ilk gelen görüntünün de gerçek bulmuş halidir. Sıcak havayı seven ve kendisi içerisinde onlarca alt türü ayırılan orkide çeşidi, aynı zamanda renkli yapısı ile sıkça tercih edilir. 

Mor orkide satın almak isteyenler adına ideal görünümü sunan türler, aynı zamanda özel günlerde çiçek göndermek için de idealdir. Asya ve Avustralya gibi bölgelerde görülen Cymbidium türü ise pembe ve sarı renkleri ile tanınır. Yine kendi içerisinde alt türleri ayrılan bu çeşit, mumsu yapıda çiçeklere sahiptir. Özellikle çiçeğinin yapısı ve güzelliği ile ön plana çıkan Vanda türü, son yıllarda yetiştirilen en popüler orkide çeşitleri arasında gösterilir. 

Gösterişli bir hava yaratmak için Vanda türünü seçmek ideal bir çözüm sunar. Orkide çeşitlerinde olan Oncidium ise görüntüsü ile özgündür. Farklı bir çiçek yapısına sahip olan bu tür, son zamanlarda yetiştirilen orkide türleri arasında gösterilir. Uzun boylu türleri tercih edilen orkidenin buna uygun çeşitleri seçilebilir. Orkidenin her daim uzun bir yapıya sahip olabileceği unutulmamalıdır. Orkide çeşitleri genel olarak değişkenlik gösterdiğinde dolayı sulama ihtiyacı, bitkinin bulunduğu ortama göre ayarlanmalıdır. Ayrıca satın alınan orkide türüne uygun bir güneşlenme ve sulama süreci tercih edilmelidir.

Orkide Budama Nasıl Yapılır?

Çoğu bitkide olduğu gibi orkide bakımında da budama ihtiyacı doğar. Kolaylıkla gerçekleştirilen budama işlemi, orkidenin ilerleyen dönemde daha sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Gür ve sağlıklı bir biçimde uzayan orkide, aynı şekilde canlı çiçekler açar. Tabi budama işlemi esnasında son derece dikkat hareket edilmelidir. Köklerin herhangi bir şekilde zarar görmesi, orkidenin sağlığını kaybetmesine yol açabilir. Dayanıklı olan orkideler, buna rağmen yine de özel bir bakım gerektirir. Genellikle evdeki diğer saksı çiçeğine yakın bir şekilde konumlandırılan orkide, sağlıksız bir bitkinin yanında tutulmalıdır. Bu nedenle budama öncesinde diğer bitkiler kontrol edilmelidir. Budama işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabı için bu maddeleri inceleyebilirsiniz:

 • Öncelikle kuruyan ve solan yapraklar bitkiden uzaklaştırılmalıdır

 • Budama için eylül ve kasım ayları tercih edilebilir

 • Solma sürecine giren orkide, bu esnada ölü parçaların saksıdan alınmasına ihtiyaç duyar

 • Kuru yapraklar çıkarılırken gövdeye zarar verilmemesi önemlidir

 • Budama işlemi sonrasında toprağa ve kök kısımlarına iz miktarda tarçın katarak bitkiyi bakterilerden koruyabilirsiniz

 • Sarı ve solan çiçek saplarını gövdeye yakın olacak şekilde kesmek yeterlidir

 

Orkide Fiyatları Ne Kadar?

Ekonomik bir çözüm sunan orkide, pahalı bir çiçek değildir. Tabi bu orkidenin türüne, büyüklüğüne ve varsa vazo gibi ek aksesuarlara göre değişkenlik gösterir. Bundan dolayı net bir rakamdan söz etmek yanlış olur. Bunun yerine ekonomik fiyat skalasından söz etmek mümkündür. Çiçek olarak sıkça kullanılan orkide, az miktarda suya ihtiyaç duyar. Bu da çiçeğin zahmetsiz bakım gerektiren bir bitki arayanlar için ideal ürün haline getirir. Ayrıca salon ve oturma odası gibi kapalı ortamlarda rahatlıkla bakılabilen orkide, bundan dolayı da tercih edilebilir. Bazı bitkiler dış ortamda büyümek ister. Ancak bu orkide için geçerli değildir. Dışarıdan son derece narin bir görünüme sahip olan orkideler, detaylara bakıldığında ise epey dayanıklı bitki grubu içerisinde olduğunu kanıtlar. Satın alacağınız orkide ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Çünkü farklı renklerden oluşan çiçekler, bu sayede kişinin sevdiği renkte bir çiçeğe sahip olmasını sağlar. Nitekim bu faktör dahi orkideleri popüler bir çiçek sınıfına sokar. Orkide bakımı için çok sayıda husustan bahsedilmez. Aksine, evde bulundurulan bir orkide, kolaylıkla çiçek açar. Bunun içinse henüz tam olarak çiçek açmış bir orkide yerine tohumları çiçek açma sürecinde olan bir orkide tercih edilebilir. Hali hazırda çiçek açmış olan bir orkide, solma dönemine girecektir. Orkideler sundukları güzel görünüm sebebi ile iyi birer hediye de olurlar. Ekonomik ancak şık ve asil bir hediye almak isterseniz hızlı ve kolay teslimat avantajları ile sipariş verebilirsiniz.