Papatyalar

Bahar günleri geldiğinde akıllara gelen ilk çiçek papatyadır. Kır çiçekleri arasında daima ön plana çıkan ve zarafeti ile gönülleri fetheden papatyalar, şarkılara konu olmuştur. Ayrıca aşk fallarının da önemli bir parçası haline gelmiştir. 

Papatyalardan oluşan muazzam buketleri sevdiklerinize gönderebilir ve onlara kendilerini özel hissettirebilirsiniz. Keyfinize göre tohumları ekerek, kendiniz de evde bu güzel çiçeği yetiştirebilirsiniz. 

Çok sayıda çeşidi ile doğada yer alan papatyaların evde yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Bilinmesi gereken tek şey, yetiştirme sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğidir. İster evde, ister bahçede yetiştirebileceğiniz bu çiçekler, bulunduğu yere muazzam bir güzellik katar. 

Papatyalar Hakkında Bilgiler Nelerdir

Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişen papatya çiçeği, en çok sevilen çiçekler arasında yer alır. Genel olarak yaz aylarında açan bu çiçek, muazzam bir kokuya sahiptir. Her adımda rastlayabileceğiniz papatyalar, 20 ile 50 cm arasında boya sahiptir ve çiçeğin orta kısmı sarıdır. Çiçeğin kenarlarında ise 12-20 civarında dil şeklinde beyaz renkli çiçek mevcuttur. 

En çok bilinen papatya çiçeği çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Gerbera (Alman papatyası)
 • Margarit (dev papatya)
 • Kır papatyası
 • Dağ papatyası
 • Kel papatyası
 • Köpek papatyası
 • Beyaz papatya
 • Sarı papatya
 • Yalancı papatya

Bunların dışında boyut, şekil, renk ve habitat türüne göre değişen yaklaşık 4000 tane farklı papatya türü mevcuttur. Bu papatya çeşitlerinin her biri ise farklı güzelliktedir. Doğanın sunduğu harikalar arasında yer alan bu zarif çiçekler, her daim yürekleri ısıtan ve gözlere hitap eden bitkiler arasındadır. Siz de papatyalar arasından beğendiğiniz çeşitlerden oluşan papatya buketini sevdiklerinize gönderebilir ve onları bu güzel çiçeklerle sevindirebilirsiniz. 

 

 

Papatyaların Özellikleri Nelerdir

Güzelliği ve kokusu ile herkesin beğenisini kazanan papatyaların pek çok özelliği mevcuttur. Ayrıca papatyadan yağ ve boya da elde edilir. Bu zarif çiçeğin bilinen pek çok faydası vardır. Bunların başlıcaları şu şekildedir:

 • Mideyi rahatlatır.
 • İştahı açar.
 • Basura iyi gelir ve ağrıları hafifletir.
 • İltihap giderici özelliği vardır.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Ateşi düşürür ve mikrop öldürür.
 • Bağırsakta bulunan gazı giderir.
 • Adet düzensizliğine iyi gelir.
 • Ağız sağlığı için idealdir.
 • Sinir ve strese iyi gelir.

Hem bahçede hem de saksıda kolaylıkla yetiştirilebilen papatya, dış mekan bitkisidir. Bu nedenle ev içerisinde yetiştirilen papatyanın ömrü uzun olmaz. 

Papatyaların su ihtiyacı ise toprağın kuruluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Sulamanın gereğinden fazla yapılmaması önemlidir. Aksi halde bitkinin çürümesi kaçınılmaz olur. Güneşi seven papatyaların kumu humusça zengin olmalıdır. Bu sayede çiçek çok daha iyi gelişim gösterir. Gelişim döneminde ise gübreleme yapılması önemlidir. 

Papatyalar Ne Zaman Açar

Ülkemizin birçok yerinde yetişen papatya çiçeği, genel olarak mayıs ve ağustos aylarında çiçek açan zarif bir bitkidir. Papatyaların ekimi ilkbahar mevsiminde yapılır. Güneşi çok seven bu güzel çiçek, hem nemli hem de kuru bölgelerde kolaylıkla yetişir. 

Papatyaların tohum yatağı özenle hazırlanmalıdır. Özellikle ince hazırlanan toprakta ekim işlemi gerçekleştirilir. Ekim işlemi sürecinde tohumun üzeri toprakla örtüldükten sonra, toprağın üzerine hafifçe bastırmak gerekir. Bununla birlikte bastırma işlemi hafif olmalıdır. Toprağın ise killi ya da kireçli olması tavsiye edilir.

Ekilen papatyaların rahatlıkla büyümesi ve uzun boylu olması için, tohumların ekim işlemi seyrek yapılmalıdır. Aksi takdirde papatya çiçekleri kısa boylu ve cılız olur. Bu nedenle sık yapılan tohumların kesinlikle seyreltilmesi gerekir. Buna ek olarak papatyaların toprağının nemli olması önemlidir. Bu nedenle hem ekim hem de yetiştirme sürecinde toprağın kuru kalmamasına özen gösterilmelidir. 

 

 

Papatyalar Ne Anlama Gelir

Her bir çiçeğin kendine has bir karakteri ve dili vardır. Bu nedenle çiçeklerin farklı farklı anlamları ve mesajları bulunur. Ayrıca pek çok çiçeğin hikayesi vardır ve efsaneler ile bu hikayeler birbirine bağlanır. 

Papatya çiçeğinin de kendine özgü bir anlamı vardır. Temiz bir kalbi yansıtan papatya, saflığı ifade eder. Alman papatyası olarak bilinen Gerbera ise, iyi ve güzel duyguları yansıtır. 

Zarafeti ve güzelliği ile sevdiklerinize gönderebileceğiniz papatya çiçekleri saflığı, masumiyeti ve temiz bir kalbi ifade eder. Bu nedenle mükemmel bir tercih olan bu çiçek, herkesin gönlüne ve gözüne hitap eder. Siz de sitemiz üzerinden papatya gönder seçeneğini tercih edebilir ve hızlı teslimat hizmetimizden faydalanabilirsiniz. 

Papatyalar Neyi Simgeler

Dostluğun ve samimiyetin simgesi haline gelen papatya çiçeği, her daim saflığı ve sadeliği ile dikkatleri üzerine çeker. Doğanın en güzel parçalarından biri olan bu güzel bitki, zarafetin bir yansımasıdır. 

Sevginizi sevdiklerinize göstermenin mükemmel bir yolu olan papatyalar, özellikle bahar aylarında doğayı süsler ve sıklıkla karşınıza çıkar. Birçok şiirin, şarkının ve hikayenin bir parçası haline gelen papatya çiçeği, aşk fallarında da vazgeçilmez bir yere sahiptir. Bu nedenle çiçekler arasında adından sıklıkla bahsettiren papatyalar, her daim gönüllerin saflığını yansıtan nadide bir bitkidir. Papatya çeşitlerinden dilediğinizi seçerek, sevdikleriniz için papatya siparişi verebilirsiniz. 

Papatyalar İçinde Tek Gül Anlamı Nedir

Sevdikleriniz için gönderebileceğiniz papatyaları pek çok şekilde buket haline getirebilirsiniz. Bunların arasında en çok beğenilen kombin ise papatyalar içerisine tek gül konmasıdır. Genellikle beyaz papatyaların ortasına kırmızı bir gül yerleştirilir. Bu birlikteliğin ifade ettiği duygu ise; karşınızdaki kişinin sizin için tek ve özel olduğudur. 

Özellikle eşiniz ya da sevgiliniz için hazırlatabileceğiniz bu çiçek buketi, sevdiğiniz bu kişiye kendini özel hissettirir ve bu durum onu mutlu eder. Bu nedenle sevgililer günü, doğum günü, evlilik yıldönümü gibi özel anların en popüler çiçekleri arasında yer alır. Siz de bu şekilde hazırlanmış çiçek buketleri ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Papatyalar Nasıl Kurutulur

Papatya çiçekleri hem taze hem de kurutulmuş şekilde tercih edilir. Kurutma işlemi için çiçeklerin Haziran ya da Ağustos aylarında toplanması ve güneşte bırakılması gerekir. Kuruyan papatya çiçeklerinin ise kapalı kutularda saklanılması önemlidir. İsterseniz sevdiklerinize hediye papatya alabilirsiniz ya da kurutulmuş papatyaların sağladığı avantajlardan faydalanabilirsiniz. 

Kurutulan papatyalardan çay yapılabilir ve vücuda sağladığı sayısız faydadan yararlanılabilir. Ayrıca demlenen papatya suyu ile saç ve vücut bakımı da yapılabilir. Bu nedenle papatyaların kurutulma işlemi oldukça yaygındır ve çok büyük bir kitlesi tarafından düzenli olarak kullanılır. Papatyalardan elde edilen yağ ise, binbir derde devadır ve birçok kişinin tercihleri arasındadır. 

Papatyalar Ne Zaman Kokar

Zarif ve hoş görünümü ile herkesin yüreğini ısıtan papatya çiçeği, aynı zamanda mükemmel bir kokuya da sahiptir. Papatyalarla ilgili en dikkat çekici konulardan biri de papatyaların ne zaman koktuğudur. Papatyalar genel olarak koparıldıkları an kokmaya başlar. Bu da halk arasında en güzel ölü kokusu olarak ifade edilir. 

Siz de bu güzel çiçeklerden sevdikleriniz için satın almak isterseniz, yapmanız gereken tek şey web sitemizin sipariş bölümüne gelmeniz ve gerekli bilgileri vermenizdir. Hızlı ve Kolay Teslimat için istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilir ve sevdiklerinizi bu muazzam çiçekler ile mutlu edebilirsiniz. Sayfamız üzerinden papatya çiçeklerine göz atabilir ve papatya fiyatları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.