Sukulent Nedir?

Succulent

Evlerin dekorasyonunda vazgeçilmez bir öneme sahip olan succulent, en çok tercih edilen kaktüs türleri arasında yer alır. Dilimize sukulent olarak çevrilen süs çiçeği, gövdesinde ve yapraklarında su depolama özelliğine sahip olduğu için suya pek ihtiyaç duymaz. Bu nedenle çiçeğin bakımı oldukça kolaydır. 

Görselliğinin yanı sıra negatif enerjinin atılmasına da yardımcı olduğu bilinen succulent, hem kendi eviniz için ideal bir süs çiçeğidir, hem de sevdikleriniz için alabileceğiniz en güzel hediye seçeneklerinden bir salon bitkisidir. 

Sadece iç mekanda değil, aynı zamanda balkonda ya da bahçede besleyebileceğiniz çok sayıda sukulent türü mevcuttur ve bunların her biri sağladığı pozitif enerji ile huzurlu bir ortam sunar.

Saksıda kolaylıkla yetiştirilen succulent, farklı renklerde ve boyutlarda bulunur. Yetiştirilmesi çok kolay olan bu süs çiçeğinin genel dekorasyona kattığı derinlik ve güzellik ise yadsınamaz. Bu nedenle çiçekleri seven ve evinin dekorasyonuna özen gösteren herkesin evinde, sukulent türlerinden birine yer verilir. 

Succulent Faydaları Nelerdir

Az su ile yaşamını idame ettirebilme özelliğine sahip olan sukulent, hem kolay bakımı hem de hoş görünümü ile herkesin beğenisini kazanır. Sukulent çiçeğinin çok çeşitli özellikleri vardır ve bu özellikler sukulent yetiştiren kişilere pek çok fayda sağlar. Bu faydaların içerisinde en dikkat çekici olanları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Hoş görünümü ile evlerin çok daha estetik olmasına yardımcı olur.
 • Bulunduğu ortamdaki radyasyonu emmesi sayesinde, evlerinde sukulent bulunduran kişileri kanser gibi hastalıklardan korur.
 • Mekandaki negatif enerjiyi alır ve yerine pozitif enerji temin ederek hane halkının huzurlu olmasına yardımcı olur.

Succulent Bakımı Nasıldır

 • Sulama süreci nasıl olmalıdır?

İlkbahar ve yaz aylarında gelişimini tamamlayan succulent, sıcak iklim bitkisi olarak bilinir. Bu nedenle soğuğa karşı oldukça hassas olan bu süs bitkisi, soğuk kış aylarında 20 ya da 30 günde bir sulanmalıdır. Yaz aylarında ise bu süre 10 veya 15 güne düşer. 

Az suya gereksinim duyması nedeniyle sukulent bakımı çok kolaydır. Sulamayı unutma gibi problemlerin ortaya çıkmasına fırsat tanımayan bu süs bitkisi, içerisinde su barındırır. Bu sayede sıkı bir takip gerektirmez ve kendi kendine büyür. 

Yeşil rengi ile evlerin genel dekorasyonuna güzellik katan ve sağlık açısından oldukça yararlı olan sukulent, gereğinden fazla sulanırsa çürür. Bu nedenle sulama işlemlerinin abartılmaması gerekir. Unutulmamalı ki, sadece yapraklarının hafif ıslatılmasıyla dahi sukulent süs bitkisinin su ihtiyacıkarşılanabilir.

Oldukça dayanıklı bir süs bitkisi olan sukulent, etli yapraklara sahiptir. Bu yaprakların ise su tutma özelliği dikkat çekicidir. Bu sayede az su ile büyüme imkanına sahip olan sukulentin sadece toprağını nemli tutmak yeterlidir. Hatta sprey sulama yöntemi sukulent sulama için en ideal yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar. 

Ayrıca sukulentin türüne bağlı olarak bazılarında iyi dinlendirilmiş musluk suyu kullanılması gerekir. Aksi takdirde istenen sonuç elde edilmez ve sukulent verimli bir şekilde büyümez. 

 • Çiçek güneşe mi yoksa gölgeye mi konulmalıdır?

Evde, bahçede ya da balkonda sukulent besleneceği zaman, çiçeğin doğrudan güneş ışığına maruz kalabilecek yere konulmaması gerekir. Aksi takdirde güneş ışığı çiçekte sararmaya neden olabilir. Bunun yerine aydınlık veya yarı aydınlık bölgelere yerleştirilen sukulent, çok daha canlı bir görünüm kazanır. 

 • Saksı değişimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Sukulentlerin saksı değişimi sürecinde bazen sağlam yaprakların düşmesi söz konusu olur. Bu tür durumlarda yaprakların atılmaması ve başka kaba konulması tavsiye edilir. Yeni kaba konulan bu yapraklar ortalama 15 gün içerisinde köklenmeye başlar. Bu köklenme evresinde sukulentin su ihtiyacı olmaz, çünkü bu süreçte kendi bünyesinde depolamış olduğu su ile köklenmenin gerçekleşmesini sağlar. Ardından hiç vakit kaybetmeden toprağa yaprağın dikilmesi gerekir. 

Ayrıca saksılama işleminin en iyi şekilde olması için sukulentin benzer türlerinin bir arada yetiştirilmesi önemlidir. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan sukulentlerin farklı saksılara dikilmesi gerekir. 

Succulent Türleri Nelerdir

Son yılların en popüler süs bitkileri arasında yer alan sukulentin pek çok farklı türevi vardır. Birbirinden renkli ve güzel yapraklara sahip olan ve dış yapısı ile de farklılık yaratan bu çiçekler, genellikle minik saksılarla kullanıcılara sunulur. 

Hoş ve sevimli yapısı ile herkesin ilgisini çeken sukulent, kolay bakımı ile de günümüzde en çok tercih edilen süs bitkilerinden biri haline gelmiştir. Çalışan hanımlar ya da beyler tarafından da rahatlıkla bakılan sukulent, hastalıklara karşı koruyucu olması sebebiyle her geçen gün daha çok kişinin evinde kendine yer bulur. 

Halk arasında dikensiz kaktüs olarak da adlandırılan sukulent süs bitkisi, oldukça dayanıklıdır. Su tutma kabiliyetleri yüksek olan bu çiçeğin yaprakları ise genellikle etli ve dolgundur. 

Birbirinden oldukça farklı olan sukulent süs bitkisinin türleri;

 • Boyutları,
 • Renkleri,
 • Şekli,
 • Su ihtiyacı,
 • Yaprak tipi gibi konularda çeşitlilik gösterir.

Bazıları dikkat edildiğinde soğuk iklimlerde dahi yaşayabilme özelliğine sahiptir. Çiçekleri ve yaprakları değişiklik göstermesine rağmen, sukulent genellikle yaz aylarından hemen önce çoğaltılır. Çoğaltma yöntemi ise güçlü yapraklarından çelikleyerek ya da köklerinden ayırma yöntemi ile gerçekleştirilir.

Yeşilin hemen hemen her tonunda olabilen sukulent süs bitkisinin türleri oldukça fazladır. Bunların başlıcaları ise şu şekildedir:

 • StapeliaGigantea
 • HuerniaTransmutata
 • AdromischusCooperi
 • CrassulaCapitella

Bu süs bitkileri isteğe bağlı olarak evde, ofiste ya da başka herhangi bir yerde gönül rahatlığı ile yetiştirilebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken tek şey, sukulentin büyütüleceği yerin özelliklerine uygun olan türünün seçilmesidir. Çünkü her bir sukulent çiçeği türünün su tutma oranı birbirinden farklıdır. Bu nedenle bahçede ya da balkonda bakılan sukulent serin havaya karşı daha dayanıklı olmalıdır. Aynı zamanda genel olarak havası sıcak olan bir iç mekanda yetiştirilen sukulentin ısıyı seven bir türden olması gerekir. Bu sayede sukulentin ömrü uzun olurken, görünümü de hoş ve estetik olur. 

Succulent Fiyatları Ne Kadardır

Sevimli ve sıcak bir görünüme sahip olan sukulent süs bitkileri, aynı zamanda bulunduğu ortama kattığı şıklıkla dikkat çeker. Kendi evinize bu çiçeklerden alabileceğiniz gibi, arkadaşlarınıza, ofisinize, ailenize yani sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. Bakımı kolay olduğu için gönül rahatlığı ile hemen hemen herkesin yetiştirebileceği bu bitkileri oldukları gibi kullanan ve minik saksılar içeriğinde dekoratif biblo gibi sergileyen çok sayıda kişi vardır. Son yılların en çok tercih edilen süs bitkileri arasında yer alan sukulentler bulundukları alana çok farklı hava katar. 

Sukulent türlerinden bazıları dostluğu ifade ederken, bazıları iş yerinin resmiyetini taşıyacak kadar formal bir görünüme sahiptir. Bu çiçeklerin bazıları ise şefkati ifade eder ve anneler ya da akrabalar için en ideal hediyeler arasındadır. Romantizm kokan ve aşkı yansıtan sukulentler ise eşiniz ya da sevgiliniz için güzel bir jesttir. 

Sayfamız üzerinden succulent türlerini inceleyebilir ve kendiniz için en ideal özelliklere sahip olan çeşidi satın alabilirsiniz. Özellikle teraryum tasarımları içerisinde sıklıkla kullanılan sukulentler, aynı zamanda günümüzde gelin buketlerinde en çok sevilen çiçekler arasındadır. Sukulentin türüne bağlı olarak, fiyatlarında da farklılık görülür. Her bütçeye uygun sukulent bulabileceğiniz firmamız, hızlı ve kolay teslimat özelliği ile her zaman hizmetinizdedir.